Surekli dolastigim sitelerden biri olan tahribat.com’a girdigimde asagidaki haberi gordum ve hemen Drive.google.com‘dan ne olduguna dair bir bakiniyim dedim.

Bilgilendirme kisminda :

Google Drive'ınız hazır olduğunda rakkocun@gmail.com
adresine e-posta göndereceğiz.  Daha fazla bilgi edinin

demekte. hazirlasinlar bir kullanimi hakkindada kendimde yazarim 🙂 Fakat simdilik netteki hazir yazili olanlari sizinle paylasayim :

ilk kullanim bilgisi icin :
http://howto.cnet.com/8301-11310_39-57419559-285/how-to-get-started-with-google-drive/?tag=mncol;txt

Klavye kisa yollari :
http://howto.cnet.com/8301-11310_39-57420611-285/how-to-use-google-drive-with-keyboard-shortcuts/

“Google, bulut depolama servisi sunacak mı?” sorusunun cevabı artık kesin, Google, bulut depolama sistemleri pazarına Google Drive ile geliyor. Ve eşi benzeri görülmemiş fiyatlarla!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wKJ9KzGQq0w

 

Salı günü Google’ın blogunda yayınlanan bir girdide de söz edildiği gibi, servis Google Dökümanlar hizmeti ile etkileşimli olacak. Aynı zamanda dosyalarınıza her yerden ulaşabilecek, bunları iş arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

Google Dökümanlar hizmeti, şimdi tam olarak Google Drive’a entegre durumda. Yani arkadaşlarınızla eş zamanlı olarak bir döküman üzerinde çalışabilmeniz kesinlikle mümkün. Ayrıca dökümanlar (yani PDF, resim, video vs.) arkadaşlarınızla kolaylıkla paylaşılabiliyor. Hatta yorum yapabilmeniz bile mümkün!

Bir diğer ilginç ve kullanışlı özellik ise, akıllı etiketleme özelliği. Bu özellik, sürücüde depoladığınız şeyleri kolaylıkla etiketlemenizi sağlıyor. Mesela bulut deponuza İstanbul Boğazı’nın bir resmini koydunuz, ileride Google’da İstanbul Köprüsü’nü arattığınızda yüklediğiniz ve etiketlediğiniz resim de arama sonuçları arasında yer edecek.

Drive, ayrıca fotoğraf tanıma özelliğine de sahip. Sürükle ve bırak özelliğiyle yüklediğiniz resimler arasında bir arama yaptığınızda, ziyaret ettiğiniz yerler ve fotoğraflar anında görünecek.

Bir güzel özellik daha var: OCR teknolojisi. OCR, İngilizce “optical character recognition”‘ın kısaltması. Yani “optik karakter tanıma” teknolojisi. Bu, şu demek: eski bir kitap sayfasını tarıyorsunuz, daha sonra o taradığınız sayfada bir sözcük arayabilmeniz çok kolay olacak!

Konu dosyalara erişmeye gelince, o da oldukça kolaylaştırılmış. Drive hizmeti dahilinde 30′dan fazla dosya tipini görüntüleyebiliyorsunuz. Evet, tarayıcınızda hem de! Üstelik, “Şu eklentiyi yükleyin……..” gibi uyarılarla karşılaşmanız olası değil. Çünkü servis dahilinde dosyalarınızı görüntülemeniz için herhangi bir eklenti gerekmiyor. PDFler, HD videolar hatta Illustrator ve Photoshop’tan yüklediğiniz fotoğrafları bile sorunsuz görüntüleyebiliyorsunuz.

Drive’ı Mac ve bilgisayarlarınıza yükleyebilirsiniz. Tabii Android tablet ve telefonlar için de uygulamalar şimdiden hazır. Ayrıca Google, yakında bir iOS uygulaması çıkarmayı da düşünüyor. Görme engelli kullanıcılar, Drive’ı bir ekran okuyucusu yardımıyla kullanabilecek.

Konu fiyatlandırmaya gelince, Google oldukça bonkör davranmış:

 

5GB Drive alanı, 10GB Gmail ve 1GB Picasa alanı, ücretsiz olarak sunuluyor.

Drive, Gmail ve Picasa’nın her biri için 25′er GB kapasite istiyorsanız, bunun size maliyeti aylık 2.49 $ olacak. Yok, 25 yetmez, Drive ve Picasa hesaplarımın alanı 100′er GB olsun diyorsanız da, dert değil. Aylık yalnızca 4.99 $. Gmail hesabınızın depolama alanı da 25GB’a çıkıyor bu hizmetle.

Daha da fazlasını isterseniz, aylık 49.99 $ ücretle 1TB alana sahip olabilmeniz mümkün.

Drive için diğer seçenekler de şu şekilde:

 

Yeni servise buradan ulaşabilmeniz (İngilizce) mümkün. Fakat anında kullanmaya başlayamıyorsunuz. Siz, Google’dan sizi uyarmasını istiyorsunuz (aynı zamanda servisi başlatmış olacaksınız), Google da sizin alanınızı hazır ettiğinde size haber verecek.

Kaynak : TBT

2011 yılında şirketlerin kıyasıya mücadele gösterdiği alanlardan biri şüphesiz Cloud Computing yani bulut bilişim oldu. Neredeyse tüm şirketler kendi bulut bilişim servislerini açarken, sunuculara olan yatırımlar hızla arttı. Geçen sene iCloud  servisini açarak 5 GB ücretsiz alan veren Apple, dikkatleri üzerine çekmişti. Bunun üzerine başta Google olmak üzere birçok şirket son kullanıcıya yönelik bulut bilişim servisi açmak için çalışmalara hız kazandırmıştı.

Akıllı telefonlarıyla ön plana çıkan HTC, Barselona’da gerçekleşen MWC fuarıda son kullanıcıya yönelik bulut bilişim servisi kullanıma açacağını duyurdu. Dropbox ile ortak yürütülen proje, depolama kapasitesiyle dikkat çekiyor. Şirketten yapılan açılamaya göre HTC’nin yeni akıllı telefonlarıyla kullanılacak olan bulut bilişim servisinde, 25 GB’lık alanı 2 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek. 50 GB’lık alanın fiyatı aylık 9.99 dolar. 2 GB’lık alansa ücretsiz olarak sunulacak.

HTC CEO’su Peter Chou tarafından tanıtılan servis, 10 bin’den fazla fotoğraf barındırabilecek. Chou’nun iddiasına göre HTC’nin bulut bilişim servisi Apple iCloud’a cevap verecek nitelikte.

Yeni servis, HTC’nin müzik servislerini 2013 yılında destekleyecek. Böylece otomobillerde CD ve mp3 kullanımını sona ereceğini söyleyebiliriz. Android cihaz kullanıcıları müzikleri bulut üzerinden otomobillerde dinlenebilecek.

Samsung ve Apple rekabeti altında ezilen HTC’nin bu servisle beraber adından yeniden söz ettirmeye başlıyor. Özellikle 2012 yılında bulut bilişim kategorisinde şirketin iddasının epeyce kuvvetli olacağını söyleyebiliriz.

Bu yazı Ahmet Can Şit tarafından yazılmış

Google’ın kökenleri 2006′ya kadar dayanan bulut veri yedekleme servisi ile ilgili son bilgiler geçtiğimiz yılın Eylül ayında basına sızmıştı. O zamandan beri kapalı kapılar ardında geliştirilen uygulama ile ilgili son haber Wall Street Journal’dan geldi. WSJ’ın haberine göre Drive olarak adlandırılan bu yeni ürünün piyasaya çıkmasına sadece haftalar kalmış durumda.

Aynı popüler alternatifleri Dropbox, Box.net ve iCloud gibi kişisel bilgisayarlarınızdaki tüm verilerinizi buluta taşımanıza ve yedeklemenize imkan tanıyacak Drive’ın devreye girmesi bu alandaki hızla artan rekabeti de iyice kızıştıracak gibi görünüyor. Çünkü Google’ın kaynakları ile bu servisin daha düşük maliyetli olarak sunulması bu pazarın seyrini değiştirebilir.

WSJ’ın kaynaklarına göre Drive, diğer benzerleri gibi tüm kullanıcılara belli bir oranda ücretsiz veri depolama alanı sağlayacak. Daha fazlasına ihtiyaç duyanlar için ek ücretlendirme yapacak.

Google’ın bu alana girmesi aslında sürpriz değil. Hali hazırda elinde pek çok farklı servisi için kullandığı devasa bir alt yapı bulunuyor. Diğer taraftan çok hızlı büyüyen bulut veri depolama alanına yapılan yatırımlar daha önce de aktardığımız gibi hızla artıyor. Geçtiğimiz Ağustos’ta Apple’ın da iCloud ile adım attığı bu alanda hali hazırda çok büyük bir pazar var.

2011 yılında bulut veri depolama pazarı 830 milyon dolar civarı bir çapa ulaştı ve Gartner’ın verilerine göre 2012′de yüzde 47′lik büyüme ile pazarın 1,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Örneğin bu alandaki öncülerden biri olan Dropbox 2007′de kurulmuş ve 2009′da Apple’ın “9 haneli” bir satın alma teklifini geri çevirmişti. Şu anda Dropbox’ın değerinin 4 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Kullanıcıların kendi cihazlarındaki sabit diskler yerine verilerini bulutta saklamanın kolaylığına alışmasıyla beraber bulutlara taşınma da hızlanıyor ve hızlanmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu anlamda sektörün en önemli isimlerinden biri olan Google’ın atacağı adımlar tüm pazarı şekillendirmek ve kullanıcılar için daha uygun koşullar oluşmasına öncülük etmesi anlamında oldukça önemli.

CloudFlare gelişimi Matthew Prince ve Lee Holloway tarafından 2009 yılında başlatıldı. 2010 yılı içerisinde TechCrunch aracılığıyla tüm Dünya’nın ilgisini çeken CloudFlare temel olarak sitenizi DDoS, SQL Injection ve spam yorumlardan korumaktadır. Ayrıca ek olarak CDN hizmeti veriyor. (bkz: Content Delivery Network – İçerik Dağıtım Ağı) Sahip olduğu özellikleri tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu özellikler sizi güvenlik saldırılarından koruyacak ve sitenize erişim sağlanamadığı anda sitenizin son haliyle yayında kalmasını sağlayacaktır. CloudFlare ile bir sitenin ortalama sayfa hızı %30 artar, harcadığı bant genişliği % 60 azalır ve sistem sayesinde sitenin güvenliği artmış olur. CloudFlare henüz betayken milyonlarca saldırıyı engellemiştir. Tahribat gibi türkiyedeki büyük bilişim siteleri tarafindanda kullanılmaktadır. Proxy – Firewall özellikleri benim VPN programlarım ile çalışmadığından suan sadece blog.rakkoc.com üzerinde kullanıyorum fakat yakında rakkoc.com’un tamamini CloudFlare‘e cekiceğim.

Cloud Flare mantığı

Cloud Flare ücretsiz bir DNS hizmeti diyebiliriz. Yani sitenizi Cloud Flare DNS’lerine yönlendirerek, web sitenize bir filtre uygulamış oluyorsunuz. Giriş yapan ziyaretçiler bu güvenli filtreden geçerek sitenize ulaşabiliyor. Bu sayede siteniz ve ziyaretçi açısından daha güvenli bir ortam sağlanıyor. Ayrıca sitenizin hızı gözle görülür biçimde artıyor. Bu Google Page Speed‘e de yansıyor.

CloudFlare Nasıl Çalışıyor?

Sistemin çalışabilmesi için kayıt işlemini tamamlamanız ve istenilen değişiklikleri yapmanız gerekmektedir. Böylece sitenize gelen ziyaretçiler CloudFlare sunucularından ve filtresinden geçirilecektir. Bu işlem sayfa yüklenme hızını düşürmeyecek aksine arttıracaktır. CloudFlare, CDN adı verilen bir sistem kullandığından site üzerinde bir gecikme yaşanmayacaktır. Kayıt sırasında yapılan işlemler bittikten sonra CloudFlare’in sağladığı güvenlik duvarı ile sitenize yapılan küçük ve orta çaplı saldırılardan korunabilirsiniz.

Sitenizin trafiği yüksek değilse standart CloudFlare üyeliği işinizi görecektir. Ücretsiz paket ile CDN hizmeti alabilir ve bandwidth’inizi düşürebilirsiniz. Özellikle bandwidth sıkıntısı yaşayan site sahiplerinin daha iyi bir sunucu paketine geçmeden önce denemesi gereken bir servistir. Ücretsiz paketin yeterli gelmediği durumlarda düşük bir ücret karşılığında diğer ücretli paketten yararlanabilirsiniz.

Ddos Saldırılarından Korunun?

Surekli gelismekte olan akilli firewall consepti sayesinde Anonymous gibi gruplarin yapabilecegi bir çok saldiriyi engellemektedir.  Kendi bulut sistemi icerisindeki sitelerde genis analiz imkani ile tespit-bertaraf etme ozelligini entegre olarak barindiran servis kullanicilar icin bir cok seyide kolaylastiriyor.

Nasıl Kayıt Olunur?

Ücretsiz kayıt işlemi sırasında her sayfada size resimler ve videolar eşlik ediyor. Sade arayüzü ve basit kullanımı sayesinde kolaylıkla kayıt olabilirsiniz. CloudFlare öncelikle alan adınızın DNS kayıtlarını topluyor, daha sonra toplanan bu kayıtlar CloudFlare’e aktarılıyor. Aktarım yapmadan önce istediğiniz veya istemediğiniz ayarları değiştirebilirsiniz. Son olarak alan adınızın NS kayıtlarını CloudFlare sunucularına yönlendirmeniz gerekiyor. 24 saat içerisinde kayıtlarınız güncellenecek ve CloudFlare sizin için çalışacaktır.

Cloud Flare Üye olmak

Cloud Flare hizmetini kullanmak için üye olmanız şarttır. Cloud Flare sitesine girdiğimizde yukarıdaki menüde Sign Up bağlantısına tıklıyoruz. Gelen formu doğru bir şekilde doldurduktan sonra gerekli işlemleri gerçekleştiriyoruz.

Cloud Flare Site Tanımlamak

Cloud Flare üye olduktan sonra karşımıza site tanımlama sayfası geliyor.

Step 1: Enter Your Domain” bölümüne CloudFlare tanımlamak istediğimiz web sitemizin alan adını yazıyoruz.
Step 2: Check Your DNS” bölümünde geçerli NS adreslerimiz doğrulanıyor.
Step 3: Confirm CloudFlare” NS adreslerimizi değiştirdiğimiz hesabımızı doğruluyoruz.
Step 4: Update Your Name Servers” 4. adımında yeni Cloud Flare Name Serverlarımızı eskisiyle değiştiriyoruz.
Hepsi bu kadar. Ayrıca 2. adımda gerekli bilgi edinme amacıyla Video tanıtımı mevcut. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir konuda var, sitenizi doğruladıktan sonra cloud flare hesabınıza alt alan adlarınızı sonradan belirlemeniz gerekiyor. Aksi taktirde hata sayfalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Merhaba Sevgili Okurlarım;

Daha onceden cok kez duydugum fakat gmail’un 7gb kotasi sayesinde online dosya paylasimina ihtiyacimin olmadigini dusunurdum bir sistemi sizinle paylasacagim. Gdrive (kendi sitesine burdan ulasabilirsiniz) programinin exeleri gondermemesine cozum olarak file isimlerinide sifrele diyip dosyalarimi basit sifrelerle sifreliyerek mailde tutmanin bana yeterli oldugunu dusunurdum. Birazda eski kafalilik belki ama 1996’dan beri bilgisayar basinda iseniz ve cok bos vaktiniz yok ise ki isleriniz yolunda gidiyor ise. cokta fazla bir seyler kurcalamak istemeyeceksinizdir. Ben klasik bir elektronikci olarak “Calisiyor ise dokunma” prensibini severim.

ilk once sizin ile dropbox’in tanitim videosunu paylasayim.

http://scast.s3.amazonaws.com/cc/dropbox_intro.mp4

Hollandaki abimin siddetli tavsiyesi ile DropBox’dan bir uyelik actim. http://db.tt/af1dkvYo adresinden actigim uyelik programin arayuzunun kolayligi ve Hem Linux hem Windows’ta calismasinin bana verdigi kolaylik anlatilacak gibi degil. Oncelik ile ben ne ise yaradigini hizlic anlatayim.

Bu Program Dosyalarinizi online olarak saklamakta; istenir ise herkez ile bir link araciligi ile, istenilir ise diger dropbox kullanicilari ile paylasilabilmesini, Online olarak yedeklene bilmesini saglamaktadir. ve bunu normal bir klasor’e kopyala yapistir yapmanin kolayliginda sagliyor. Hemde gercekten guclu bir bulut sistemi altinda

http://db.tt/af1dkvYo linkine ilk eristigimizde karsimiza asagidaki gibi bir kayit sayfasi cikacaktir.

Bu ekrandan yeni bir kullanici adi tanimlaya bilirsiniz. Ben buradan dropbox@rakkoc.com olan mail adresime bir uyelik aldim ve yazimin devamindada bu uyelik uzerinden aldigim uyelik ile anlatimima devam edecegim.

uyelik islemi bittikten sonra yada direk ana sayfaya girdigimde download bolumune bizi yonlendiren bir ekran gorecegiz.

indirme sayfasinda kendi pc’mizin isletim sistemine ve cekirdek yapisina gore bizi zaten yonlendirmekte. ben ubuntuma gore paket kullanarak kurulum gerceklestiriyorum ama .deb dosyasi calistiramiyacak bir dagitimda iseniz ve diger seceneklerinizde uymuyorsa daha asagida wget ile kurulum kodlari hakkinda bilgi vermekte. gerekli sistem paketleri konusunda bana ulasabilirsiniz.

anlatimda arayuz ile kurmayi tercih edecegim (beni sahsi olarak taniyanlar terminal her zaman tercihim olacagini bilirler)

on kurulumdan sonra Uygulamalar\internet\dropbox (Application\internet\Dropbox) yolunu takip ederek programi calistiriyoruz ilk acilista bir on ayar ekrani karsimiza cikacaktir.

Bir uyeligimizin oldugunu belirtip bu bir sonraki adima geciyoruz.

kullanici bilgilerine ait olan mail adresi sifre ve tanimlanacak olan pc nin adini giriyoruz.

Kullanim plani seciyoruz ki ben suan 50GB’lik olanina gecis yaptim bile 🙂 bence hak ediyor kaliteli bir sistem.

bu islemin ardindan bir dropbox klasoru  aciliyor. ve web’e attigimiz seyler ile senkronize oluyor.

bu ekranimizda Windows hali ile yeni bir uyelik gerceklestirerek devamini getirelim.

bu ekranda kurulumu gerceklestirecegimiz dosyayi download ediyoruz.

kuruluma basladik.

Ornek olarak yeni bir hesap daha alalim isterseniz.

bilgilerimizi direk girip yeni kullanicimizi da olustura biliyoruz.

Bedava kullanimi seciyorum ben 🙂 resimleme isleminin sonunda kendi C# projelerimi yuklemeye karar verdim ve ucretliye gectim ama ek ozellikler icin yazimin 2. bolumu gelecektir o zaman da onu secerim size 🙂

direk klasik ayarlar ile devam ettim ben ama siz isteye gore Web senkronize klasorunu baska bir yere tasiya bilirsiniz.


direk erisim klasorum olusturuldu

icinde default dosyalari geldi ve bunlari web’den ilk senkronizasyonu ile olusturdu

Kopyala yapistir demenin kolayligi ile web’e dosya gonderdim. ornk: C5500.doc

bu Copy Public Url ozelligi sadece Public klasorune aittir. Gizliligi olmayan dosyalarinizi buraya yukleyin; Herkez ile direk paylasin mantigi gecerli olacaktir. Mail ile gondereceginiz dosyalara buradan link yaratabilirsiniz mesala 🙂

Browse on DropBox ozelligi ile direk webden erisim e sahip olarak gecmis versionlara ait dosyalara da erisim sagliyabilirsiniz.

 

Senkronizasyon halinde iken (sol taraf) ve senkronizasyon bittikten sonraki hali (sag taraf)

gecmis versionlarin goruntulenmesi

tek tik ile geri donule bilmesi

geri donusten vaz gecme ve guncel hala donme

normal dosyalari guvenli sekilde baska dropbox kullanicilari ile de paylasabilirsiniz.

Photo ozelligi ile de fotoraf galerisi olusturabilirsiniz bunu da resimli olarak anlatacaktim aslinda ama suan bu kadarini yazayim hepsini bi seferde yapayim dedikce zaman bulamiyorum.