Beklenen oldu ve Microsoft, iPad rakibini tanıttı. Tabletin en dikkat çekici yanı,üzerinde bulunan kılıfın aynı zamanda bir klavye olması. Microsoft’u bekleyen en önemli tehditse kendi üreticileriyle karşı karşıya gelmesi.

Apple’ın son yıllardaki çıkışının yanında beklentileri karşılayamayan Microsoft, kendi tasarımı olan tabletlerini tanıttı. İlk kez ARM işlemci üzerinde koşan ürünlerini tanıtan şirket, tablet ile son dönemlerin en fazla ilgi gösterilen cihazları ‘ultrabook’ arasında bir tabletle kaşımıza çıktı.

Tanıtım sırasında konuşan yazılım şirketinin CEO’su Steve Ballmer, Surface’in “bilgisayarların ortaya çıkış anlamına uygun olarak üretkenlikten vazgeçmeden” eğlence cihazı olacağını aktardı.

Windows RT işletim sistemi ile giriş seviyesinde ARM işlemci kullanırken, Windows 8 Pro işletim sisteminde Intel işlemci yer alan Surface’in özelliklerine bakıldığında iki adet USB yuvası, iki kamera, 1366’ya 768 ekran çözünürlüğü göze çarpıyor. Ayrıca boyutlarına göre iPad ile kıyaslandığında yaklaşık 0.1 milimetre daha ince olan tablet, çok az bir fakla daha ağır. 10.6 inç ekran genişliği bulunan tabletlerde Gorilla Glass ekran bulunuyor.

Belki de tanıtılan tabletin en dikkat çekici özelliği ise Apple’ın iPad 2 ile hayatıma getirdiği ekran kılıfının geliştirilerek bir klavyeye dönüştürülmüş olması.

Microsoft bu hamleyle kendi donanım üreticilerini karşısına alma tehlikesi de yaşıyor. Zira daha önce Xbox ile başarı yakalayan şirket, bu alanda herhangi bir iş ortağını karşısına almamıştı. Toshiba, Acer, Samsung, Asus ve HP gibi üreticilerin vereceği tepki şimdiden merak konusu.

Eylül ya da Ekim ayında giriş sürümü piyasada olacak

Microsoft’un gerçekleştirdiği hatalardan biri de cihazın tanıtılması ancak fiyat ilgili bilgi verilmemesi oldu. Sadece ARM tabletler ya da Intel Ultrabook’ların fiyat aralığında olacağı aktarıldı.

İlk görünüşte oldukça çekici ve piyasada rekabetçi olabilecek bir ürün gibi görünen Surface’in RT sürümü Windows 8’in piyasaya sürülmesiyle karşımızda olacak. Surface Pro ise 90 gün sonra piyasaya sürülecek. Windows 8’in Eylül ya da Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Tabletin tanıtımının ardından uzun süre sonra piyasaya sürülecek olması Microsoft için dezavantaj getirebilir. Apple’ın bu konudaki net tavrı, tanıtımdan kısa süre sonra piyasaya sunmak ve bu oldukça da başarı sağlıyor. Surface aylar sonra bu kadar ilgi çekici kalmayabilir.

Microsoft daha önce müzik çalar Zune ve telefonu Kin’i piyasaya sürmüş ancak beklentilerin altında kalarak iki üründen de vazgeçmişti. Şirketin başarılı olduğu tek donanım ürünüyse Xbox oldu. Surface’in başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek.

İşte Windows Surface’in dramatik videosu,

Evren Gülyaşar – 19 Haziran 2012 (BTnet)

Yıllardır bilim kurgu filmlerinden görmeye alışık olduğumuz ve farklı lisanları birbirine çeviren teknolojiler hep insanoğlunun hayali olmuştur. Biz örneğin Arapça, Japonca veya Rusça‘yi bilmesek bile, bu yazılımlar sayesinde bu dili konuşabilenlerle anlaşabilirdik.

İşte yazılım devi Microsoft da son zamanlarda bu hayalin üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Microsoft Research’te çalışan bir ekip, kişinin dilini farklı dillere çeviren bir sistem üzerinde çalışıyor.

Yapılan ilk testte Craig Mundie‘nın İngilizce konuşması Mandarin Çince’sine eş zamanlı çevrildi. Bu teknolojinin en önemli özelliği ise çeviri yaparken orjinal sesi de himaye etmesi ve karşı tarafa o şekilde iletmesi. Testte de Craig‘in İngilizce konuşması Çince’ye çevrildi ve Craig hiç Çince konuşmamış olmasına rağmen kendi ağzından Çince kelimeler döküldü.

Birazda hayal gücümüzü zorlayalım ? Bu anlık çevirinin sonu nereye varabilir ? Benzer teknolojiler sayesinde Bazi avrupa ülkelerinde ses kayıtları delil olarak kullanılamıyor; bunu gerçek zamanlı olarakda yapabilen bir teknoloji birisinin ağızından istedigini soyletip istedigin aksan ile konustura bilmeye gidecektirde. Bu ilk adimda düşünülmemiş olabilir ama sesi istedigin formatta yeniliye biliyorsan bu islemin artilari cok fazla ve artilarinin kattigi kadar da derin noktalarda dez avantajlara sahip olabilmekte.