Merhaba Arkadaşlar,

Yeni yılın ilk günlerinden merhabalar. Şirketimizin Kart, Kart Printer, Ribon gibi ürünlerin satışı için yeni bir site hazırladık. Bu blog’um ile paylaşayım istedim. Yoroca Market sayfası için : http://www.yoromarket.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

iyi çalışmalar.

 

Merhaba Sevgili Okurlarım;

Bildiğiniz üzere uzun süre kart sektöründe  çalıştım ,ve şuanda da büyük kart üreticilerine  arka fonda destek vermekteyim. Peki bu kartlar ne iş  yapar? Çeşitleri nelerdir?  Bu konuda bir yazı hazırlayıp sizler ile paylaşmak ,sizleri bilgilendirmek istedim.

Kartları genel olarak 2 ana kategoriye ayırabiliriz;

Plastik Kartlar (Aptal Kart) ve Akilli Kartlar

Plastik Kartlar

Normal şartlar altında bir özelliği  olmayan fakat ; üzerine  barkod basılarak  veya manyetik band yapıştırılarak kodlanan kart şeklidir. Bu kartlara, kendinize ait bir numarayı barkod olarak, basarak barkod okuyucudan veritabanınıza  karşılıkgelen data işleyebilirsiniz. Manyetik band olursa yine aynı mantık çerçevesinde,  veri tabanında önceden belirtilmiş TRACK datasını aratarak ,gelen kartın datasına ve kişi bilgilerine ulaşılıp  işlem yapılacaktır.

Bu tarz kartlarda işlemler database tarafında yapılacağı için, hazırlanacak sistemler; gelen olarak online calışması gerekmektedir. Ve kart sadece bir seri no tarzında veritabanının benzersiz kodunu (ID sini) gösteriyor olacak, işlem kartta olmadığı için; aptal kart adında da kullanılmaktadır…

Akıllı Kart

Akilli kart dediğimiz ; Üzerinde veya içinde chip bulunduran, (kontaklı veya kontaksız chip)  içine belli bir data yüklenebilen  veya Chip’in seri numarası ile işlem yapılabilen kartlardır.

Bankalardan aldığınız  Kredi Kartları , Multinet Yemek Kartları , Telefon kulubelerindeki Kontür kartları Kontaklı chip bulunduran kartlara örnektir.

KGS, İstanbul kart, Dit kart gibi kartlar ise kontaksız kartların örneğidir…

Hem kontaklı hem kontaksız arayüze sahip dual interface kartlar da mevcuttur.  NFC teknolojisi ile bu sektör çok daha fazla hareketlenecek.

Chipli kartların çeşitlerinden de parça parça bahsetmek gerekir aslında. Bu noktada kart okuyucuya göre komutlar da değistiği için; belli bir kart okuyucu ile uygulamalı örnekler yapacağız. “Ne zaman ? “derseniz. Bir sonraki yazımızda … 🙂