Merhaba arkadaslar;

daha önce sizinle jquery mobile giris dersini paylaşmıştım şimdide çoklu sayfa örneği paylaşmak istedim. örnegin kodlarını sunmadan önce size görüntüsünü ve calışan linkini vermek istedim.

Link : http://rakkoc.com/jquerymobile/coklusayfa.htm

kodlar :

<html> 

 <head> 

 <title>Mobile Jquery Örneği</title> 

 <meta http-equiv=content-type content=text/html;charset=iso-8859-9>

 <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">

 <link rel="stylesheet" href="http://code.jquery.com/mobile/1.0.1/jquery.mobile-1.0.1.min.css" />

 <script src="http://code.jquery.com/jquery-1.6.4.min.js"></script>

 <script src="http://code.jquery.com/mobile/1.0.1/jquery.mobile-1.0.1.min.js"></script>

 </head> 

 <body> 

 <!-- İlk sayfamız başlangıç -->

 <section id="ilksayfa" data-role="page">

 <header data-role="header"><h1>Header alanımız</h1></header>

 <div class="content" data-role="content">

  <p>İlk sayfamız</p>

  <a href="#ikincisayfa">İkinci sayfaya git</a>

 </div>

 <footer data-role="footer"><h1>Footer alanımız</h1></footer>

 </section>

 <!-- İlk sayfamız bitiş -->

 <!-- İkinci sayfamız başlangıç -->

 <section id="ikincisayfa" data-role="page">

  <header data-role="header"><h1>Header alanımız</h1></header>

 <div class="content" data-role="content">

 <p>İkinci sayfamız</p>

 </div>

 <footer data-role="footer"><h1>Footer alanımız</h1></footer>

 </section>

 <!-- İkinci sayfamız bitiş -->

</body>

</html>

Dikkat ederseniz data-role=”page” niteliği olan iki section tag’imizden sadece ilki göründü. JQuery Mobile otomatik olarak bir HTML sayfası içerisinde yer alan birden fazla data-role=”page” niteliğindeki tag’lerden sadece ilkini görüntüler. İlk section tag’imiziçerisinden a tag’inin href niteliği ile ikinci section tag’imize çağrıda bulunduğumuzda JQuery Mobile mobil tarayıcımızda ikinci bir sayfa olarak görüntüleme yapar. İkinci sayfamızda bizim yazmadığımız fakat kendiliğinden beliren bir navigasyon butonu yer almakta, bunu JQuery Mobile kendisi sayfalarımızda herhangi bir yönlendirme olduğunda otomatik olarak sayfamıza eklemektedir. Bir sayfadan diğerine geçişlerde istersek birbirinden farklı efektler uygulayabiliriz. Bunun için yapmamız gereken tek şey a tag’imize data-transition niteliğini eklememiz. Bu niteliğe uygulayabileceğimiz efekt listesi.

slide Sayfalarımız içerisinde herhangi bir link’e tıkladığımızda soldan sağa, sayfa header’ında yer alan navigasyon butonuna tıkladığımızda ise sağdan sola sayfalarımızı kaydırarak getirir. Eğer sayfalarımızdaki a taglarımıza herhangi bir data-transition belirtmezsek sayfamızda varsayılan olarak bu efekt kullanılır.
slideUp Sayfalarımız içerisinde herhangi bir link’e tıkladığımızda aşağıdan yukarı, sayfa header’ında yer alan navigasyon butonuna tıkladığımızda ise yukarıdan aşağı sayfalarımızı kaydırarak getirir.
slideDown Sayfalarımız içerisinde herhangi bir link’e tıkladığımızda yukarıdan aşağı, sayfa header’ında yer alan navigasyon butonuna tıkladığımızda ise aşağıdan yukarı sayfalarımızı kaydırarak getirir.
pop Sayfalarımız içerisinde herhangi bir link’e tıkladığımızda içeriden dışarı doğru büyüyerek, sayfa header’ında yer alan navigasyon butonuna tıkladığımızda ise dışarıdan içeri doğru küçülerek sayfalarımızı getirir.
fade Sayfalarımız içerisinde herhangi bir link’e veya navigasyon butonuna tıkladığımızda soldurarak sayfalarımızı getirir.
flip Sayfalarımız içerisinde herhangi bir link’e veya navigasyon butonuna tıkladığımızda çevirerek sayfalarımızı getirir.

İkinci örneğimizde yer alan a tag’imize bir efekt uygulamak istersek kod bloğumuz aşağıdaki gibi düzenlenmelidir.

<a href=”#ikincisayfa” data-transition=”fade”>İkinci sayfaya git</a>

Yukarıda belirtilen tablodaki sayfa geçiş efektlerimizi daha eğlenceli bir hale getirmek için açılan sayfalarımızı köşeleri yuvarlanmış bir dialog penceresi içinde de gösterebiliriz. Bunun için yapmamız gereken tek şey a tag’imize data-rel niteliğini eklemektir. İşin eğlenceli yani ise her bir efekt sayfamızda açılacak olan dialog penceresi için farklı geçişler sağlayacaktır. Sayfamızda data-transition niteliğini kullanmadan dialog penceresi içerisinde sayfamızı görüntülemek istediğimizde varsayılan efekt olarak “pop” efekti uygulanacaktır. İkinci örneğimizde yer alan son sayfamızı bir dialog penceresi içerisinde göstermek istersek kod blogumuz aşağıdaki gibi düzeltilmelidir.

<a href=”#ikincisayfa” data-rel=”dialog” data-transition=”flip”>İkinci sayfaya git</a>