Merhaba sevgili okurlarım;
Bildiginiz uzere Iphone 5’n  lansmani yapildi. Her teknoloji blogunda oldugu gibi tasarim ve moda bloglarida iphone5 ile ilgili haberleri yayinlamaya basladi. Hepsi A6 islemcisi Daha iyi bir grafik performansi sundugundan ekraninin daha buyuk olmasindan ve kameranin daha hizli olmasindan bahsedip duruyorlar. Tabiki ekranin buyuklugu; alttaki baglanti girisinin farkliligini da unutmamak gerekli. Fakat birde teknolojinin ilerki adimlarini ve birlikteligini dusunmek gerekli. NFC yok MHL yok bunun yani sira bence servise gitmeden pil degisimi yapilabilecek bir sistem gelmek zorunda. Hatta ve hatta pilleri cihaza takmadan da sarj edilebilmesi icin direk pilin uzerine sarj girisi takilmali bence.

Bu dusuncemin patentini almak gerekli belkide :p

bunun yani sıra bence Samsung’un Note serisi ile getirdigi kalem olayi toplantilarda not almak icin mukemmel. halbuki daha onceki yazilarimda “Apple, Stylus Pen Patenti Alacak” diye belirttigim gibi apple bu urunun patentini almis bulunmakta. ustelik wifi ve kamerali hali ile. bu cihazi ek bir aksesuar seklinde kendisi satisa sunabilir ilerleyen gunlerde. belirttigim gibi NFC’yide bu cihaz uzerinden yapip gecmis modeller ile de entegrasyon sagliya bilir mi ? Yoksa yeni al daha fazla kazandir moduna mi girer. bilemiyorum.

yaptiklari bazi ayrimlar hakkindada bir onceki yazim olan Bir sürpriz ayrılık daha geldi‘ye bakarsanız Google map gitti. LG ekran gitti. Samsung islemci gitti yeni gelen nasil geliyor onu gormek lazım. Fotorafi buyuk cerceveden izleyenler icin bu gelismelerin sonuclarini merak ediyorum.

Apple’da neler oluyor?

Apple iPhone ve iPad’lerde kullanılan A5 ve A5x işlemcilerini üreten Samsung ile yollarını ayırmaya hazırlanıyor.

Silikon Vadisi son zamanlarda Apple ’ın sürpriz ayrılıkları ile çalkalanıyor. Firma mayıs ayında navigasyon uygulaması için Google ’ı terk edip TomTom ile anlaşırken şimdi ise patent davası yüzünden ‘kanlı bıçaklı’ olduğu Samsung ile yollarını ayırmaya hazırlanıyor. Geçen yıl Apple ’a 8 milyar dolar değerinde çip satan Samsung’un yerini yine Güney Koreli olan SK Hynix’in doldurması bekleniyor. İsmi açıklanmayan bir kaynağın verdiği bilgilere göre SK Hynix’e hafıza depolama alanı ile ilgili olarak ilk çip siparişi verilmiş.

Doğrusunu söylemek gerekirse Jobs’n ardından apple da bazi taşların yeri oynadı. bundan sonraki yapılacak hersey Apple’n yüksek PR’inin getirisi olacaktir. Fakat Yeni bir çiğir acabileceklerini düşünmüyorum.

LG VE SHARP DA OYUNA GİRİYOR

Siparişlerin içeriği ile ilgili olarak DRAM ve NAND model hafıza çiplerinin olduğu bildiriliyor. Konu ile ilgili olarak Samsung ve SK Hynix’ten bir açıklama gelmezken Apple ’ın Güney Kore ofisi de konuşmayı reddetti. (Yalanlamadı) Apple ’ın aynı zamanda kısa zaman içerisinde Sharp ve LG ile de bir ekran anlaşmasına gitmesi bekleniyor. Bundan sonra çıkacak olan iPad ve iPhone’larda Sharp ve LG ortaklığı ile üretilecek olan ekranlar kullanılacak.

Bence iPhone 5‘n hakkında bir sey olmıyacaktir bu çalişmalar. Bu vakitten sonra pişmiş aşa su katmadır fakat gelecekte ki urun değişimlerini iyi takip etmek gerekli. NOKIA nin yaptigi en buyuk hatadir bence 2-3 degisiklik ile bir ton model cikartmak; Apple‘da iPhone’da SK Hynix chipli Samsung chipli LG Ekranli Sharp Ekranli diye ayrimlar oluşur ise ilk bolumde soyledigim gibi Jobs gitti apple bitti derim