Herkes farklı bir şey söylemekte olduğunu duydum hatta google farkli dillerde anlamlara sahip diye söylentiler duydum ama en basit hali ile go-ogle, yani git bak veya git bakın, aran kelimelerinin birleşimidir. Sayı vs gibi söyleyenler sadece benzediği için bir düşünceye kapılıyorlar ama işin doğrusu google’ın kendi çevirisi bunu bu şekilde de göstermekte.

Şimdi bu gereksiz sayılabilecek genel kültür bilgisine nasıl ulaştım. Bundan yaklaşık 6 yıl önce 2011 de GitBak.com diye bir alışveriş sitesi yapmıştık ürün karşılaştırma ve entegrasyonu olan sitelerden satın al işlemi. Google bu siteyi indexlemiyor hatta yasaklı olarak gösteriyordu. Bir sekilde kendisine ulaştığımızda da domain’in kendi isminin türkçesi olduğu için ana sayfa da ürün arama ekranı google sadeliğinde olduğu için ayni işlemi yapan bir yerel rakip gözü ile baktıklarını ve bu yüzden incelemeye aldıklarını belirtmişlerdi. Arama motoru olmadığımıza ve ileride de olmayacağımıza dair bir tahütte bulunarak bizi indexlemesini sağlamıştık ama bu süreçte yatırımcımız projeden vaz geçmiş sistemi kapatmak zorunda kalmıştık.

Gençlik günlerim aklıma geldi 🙂

Surekli dolastigim sitelerden biri olan tahribat.com’a girdigimde asagidaki haberi gordum ve hemen Drive.google.com‘dan ne olduguna dair bir bakiniyim dedim.

Bilgilendirme kisminda :

Google Drive'ınız hazır olduğunda rakkocun@gmail.com
adresine e-posta göndereceğiz. Daha fazla bilgi edinin

demekte. hazirlasinlar bir kullanimi hakkindada kendimde yazarim 🙂 Fakat simdilik netteki hazir yazili olanlari sizinle paylasayim :

ilk kullanim bilgisi icin :
http://howto.cnet.com/8301-11310_39-57419559-285/how-to-get-started-with-google-drive/?tag=mncol;txt

Klavye kisa yollari :
http://howto.cnet.com/8301-11310_39-57420611-285/how-to-use-google-drive-with-keyboard-shortcuts/

“Google, bulut depolama servisi sunacak mı?” sorusunun cevabı artık kesin, Google, bulut depolama sistemleri pazarına Google Drive ile geliyor. Ve eşi benzeri görülmemiş fiyatlarla!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wKJ9KzGQq0w

 

Salı günü Google’ın blogunda yayınlanan bir girdide de söz edildiği gibi, servis Google Dökümanlar hizmeti ile etkileşimli olacak. Aynı zamanda dosyalarınıza her yerden ulaşabilecek, bunları iş arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

Google Dökümanlar hizmeti, şimdi tam olarak Google Drive’a entegre durumda. Yani arkadaşlarınızla eş zamanlı olarak bir döküman üzerinde çalışabilmeniz kesinlikle mümkün. Ayrıca dökümanlar (yani PDF, resim, video vs.) arkadaşlarınızla kolaylıkla paylaşılabiliyor. Hatta yorum yapabilmeniz bile mümkün!

Bir diğer ilginç ve kullanışlı özellik ise, akıllı etiketleme özelliği. Bu özellik, sürücüde depoladığınız şeyleri kolaylıkla etiketlemenizi sağlıyor. Mesela bulut deponuza İstanbul Boğazı’nın bir resmini koydunuz, ileride Google’da İstanbul Köprüsü’nü arattığınızda yüklediğiniz ve etiketlediğiniz resim de arama sonuçları arasında yer edecek.

Drive, ayrıca fotoğraf tanıma özelliğine de sahip. Sürükle ve bırak özelliğiyle yüklediğiniz resimler arasında bir arama yaptığınızda, ziyaret ettiğiniz yerler ve fotoğraflar anında görünecek.

Bir güzel özellik daha var: OCR teknolojisi. OCR, İngilizce “optical character recognition”‘ın kısaltması. Yani “optik karakter tanıma” teknolojisi. Bu, şu demek: eski bir kitap sayfasını tarıyorsunuz, daha sonra o taradığınız sayfada bir sözcük arayabilmeniz çok kolay olacak!

Konu dosyalara erişmeye gelince, o da oldukça kolaylaştırılmış. Drive hizmeti dahilinde 30′dan fazla dosya tipini görüntüleyebiliyorsunuz. Evet, tarayıcınızda hem de! Üstelik, “Şu eklentiyi yükleyin……..” gibi uyarılarla karşılaşmanız olası değil. Çünkü servis dahilinde dosyalarınızı görüntülemeniz için herhangi bir eklenti gerekmiyor. PDFler, HD videolar hatta Illustrator ve Photoshop’tan yüklediğiniz fotoğrafları bile sorunsuz görüntüleyebiliyorsunuz.

Drive’ı Mac ve bilgisayarlarınıza yükleyebilirsiniz. Tabii Android tablet ve telefonlar için de uygulamalar şimdiden hazır. Ayrıca Google, yakında bir iOS uygulaması çıkarmayı da düşünüyor. Görme engelli kullanıcılar, Drive’ı bir ekran okuyucusu yardımıyla kullanabilecek.

Konu fiyatlandırmaya gelince, Google oldukça bonkör davranmış:

 

5GB Drive alanı, 10GB Gmail ve 1GB Picasa alanı, ücretsiz olarak sunuluyor.

Drive, Gmail ve Picasa’nın her biri için 25′er GB kapasite istiyorsanız, bunun size maliyeti aylık 2.49 $ olacak. Yok, 25 yetmez, Drive ve Picasa hesaplarımın alanı 100′er GB olsun diyorsanız da, dert değil. Aylık yalnızca 4.99 $. Gmail hesabınızın depolama alanı da 25GB’a çıkıyor bu hizmetle.

Daha da fazlasını isterseniz, aylık 49.99 $ ücretle 1TB alana sahip olabilmeniz mümkün.

Drive için diğer seçenekler de şu şekilde:

 

Yeni servise buradan ulaşabilmeniz (İngilizce) mümkün. Fakat anında kullanmaya başlayamıyorsunuz. Siz, Google’dan sizi uyarmasını istiyorsunuz (aynı zamanda servisi başlatmış olacaksınız), Google da sizin alanınızı hazır ettiğinde size haber verecek.

Kaynak : TBT

Merhaba sevgili okurlarim;

Google tam benlik yeni bir uygulama ile karisimizda; Uygulamanin adi Google I/O ; google input output ile size iyi eglenceler dilerim

Google developers ekibi yaptigi uygulama, HTML5 ve javascript ile yapılan uygulama ile kendi makinenizi tasarlayıp arkadaşlarınız ile paylaşabiliyorsunuz, üstelik tasarladığınız makine fizik kurallarına uygun. https://developers.google.com/events/io/ adresi üzerinden paylaşılan oyuncağa buradaki linkten ulaşabilirsiniz,

https://developers.google.com/events/io/input-output/

kendi yaptiklarimin kodlarini vermeden once kodlarin nasil calisacagini soylemek istedim.

Sag alt kisimda kucuktur buyuktur simgeleri var oraya tikladiginizda kod yazma yeri aciliyor. acilan yere yapistirin kodu ve rebuild deyin 🙂

Benim sade ve topu gerekli yere aktaran cihazim :

[
  {
    "klass": "InputGate",
    "params": {
      "positionFromTop": 141,
      "editable": true
    }
  },
  {
    "klass": "Elevator",
    "params": {
      "radius": 151,
      "colorScheme": "blue",
      "flipped": 1,
      "editable": true,
      "rotation": 89.7,
      "scale": 1,
      "position": {
        "klass": "Point",
        "params": {
          "x": 314,
          "y": 135
        }
      }
    }
  },
  {
    "klass": "OutputGate",
    "params": {
      "positionFromTop": 257,
      "editable": true
    }
  }
]

Buda Sonsuz dongu cihazim 🙂

[
  {
    "klass": "InputGate",
    "params": {
      "positionFromTop": 280,
      "editable": true
    }
  },
  {
    "klass": "OutputGate",
    "params": {
      "positionFromTop": 280,
      "editable": true
    }
  },
  {
    "klass": "Redirector",
    "params": {
      "radius": 99.2,
      "startAngle": 270,
      "endAngle": 180,
      "colorScheme": "blue",
      "flipped": 1,
      "editable": true,
      "rotation": 0,
      "scale": 1,
      "position": {
        "klass": "Point",
        "params": {
          "x": 488.8,
          "y": 165.8
        }
      }
    }
  },
  {
    "klass": "Pendulum",
    "params": {
      "radius": 94,
      "colorScheme": "blue",
      "flipped": 1,
      "editable": true,
      "rotation": -1.5,
      "scale": 1,
      "position": {
        "klass": "Point",
        "params": {
          "x": 426,
          "y": 311
        }
      }
    }
  },
  {
    "klass": "Elevator",
    "params": {
      "radius": 96,
      "colorScheme": "blue",
      "flipped": 1,
      "editable": true,
      "rotation": 90.5,
      "scale": 1,
      "position": {
        "klass": "Point",
        "params": {
          "x": 215,
          "y": 258
        }
      }
    }
  }
]

 

https://developers.google.com/events/io/input-output/ahNzfmdvb2dsZS1kZXZlbG9wZXJzcg4LEgVCb2FyZBiO1sUBDA