Sevgili okurlarim size daha onceden Flameden bahsetmsitim simdi bu konuda iran tarafindan yapilan aciklamayi anlatan bir haberi paylasmak istedim.

İran%20saldırıyı%20doğruladı

İran İletişim ve Enformasyon Bakanı Yardımcısı olan Ali Hakim Cevadi, bilgisayar ağlarından bilgi sızdırmak ve bilgisayar kullanıcılarının işlemlerini takip etmek konusunda bugüne kadar geliştirilmiş en iyi yazılım olduğu ifade edilen Flame’i etkisiz kıldıklarını söyledi.

İran’ın Bilgisayar Acil Durum Tepki Ekibi Koordinasyon Merkezi (MAHER) ise bazı üst düzey yetkililerin bilgisayarlarının saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

AP haber ajansının, İran’ın IRNA haber ajansından aldığı bilgiye göre, Cevadi, İranlı mühendislerin Flame’i etkisiz kılacak anti-virüs yazılımını geliştirdiğini belirtti.

MAHER, bu hafta başında yaptığı açıklamada, virüsün casusluk amaçlı tasarlandığını ifade etmişti. Cevadi, İran devletine ait kurumların veya sanayi tesislerinin virüs tarafından etkilenip etkilenmediğine dair bir bilgi vermedi.

“SALDIRIYA UĞRADIK”

Birleşmiş Milletler (BM), diğer adı Skywiper olan virüsün, bugüne dek geliştirilen en tehditkar bilgisayar virüsü olduğu konusunda üye ülkeleri uyardı.

Önde gelen anti-virüs yazılımcısı Kaspersky Lab, Flame’in, İran’ın nükleer programını en az iki sene geriye götürdüğü iddia edilen Stuxnet’ten en az 20 kat daha karmaşık bir yazılım olduğunu belirtmişti. Busapeşte merkezli Crysys Lab ise yayımladığı raporda, virüsün, bir devlet kurumu tarafından geliştirildiğinin neredeyse kesin olduğunu savunmuştu.

“VİRÜS İSRAİL’İ İŞARET EDİYOR”

New York Times’a konuşan İran siber güvenlik uzmanı Kamran Napelian, “Virüsün sadece İsrail’den kaynaklandığına işaret eden özel bir tasarımı var… Virüs, klavyenize yazdıklarınızı kopyalıyor, monitörünüzde ne varsa hepsinin gözlemlenmesini sağlıyor” dedi.

Napelian, “Flame’in neden olduğu hasarın boyutu hakkında bilgi veremeyeceğini, ancak en az altı aydan bu yana virüsün etkin olduğunu” belirtti. İranlı analist, Flame’in “çok büyük miktarda” veri kaybına neden olduğunu ifade etti. Napelian buna rağmen, İran’ın virüsle mücadele etmek için anti-virüs geliştirdiğini, Batı dünyasının hala bunu başaramadığını” söyledi.

İSRAİL’DEN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA

İsrail Başbakan Yardımcısı Moshe Yaalon, dün İsrail Radyosu’na yaptığı açıklamada, kendilerine yönelik suçlamaları reddetti.

Yaalon, “İran’ın ortaya koyduğu tehdidi ciddi olarak kabul eden her ülke bu tür önlemler alır.. İsrail yüksek teknolojiye sahip bir ülke… bize her türlü imkanı sunacak teknolojik araçlara kapımız açık” dedi.

“İRANLI YETKİLİLER HEDEF ALINDI”

Anti-virüs üreticisi Symantec şirketinden analist Orla Cox, İngiliz Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, “Flame’in İran’daki belli kişileri hedef aldığını” söyledi.

Cox, “Virüsün sahip olduğu tasarım önceden hiç tanık olmadığımız türden… Çok büyük ve karmaşık. Sanki bir cevizi kırmak için atom bombası kullanmak gibi” dedi.

BM’DEN UYARI

BM’ye bağlı Cenevre merkezli Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin siber güvenlik koordinatörü Marco Obiso, “Flame virüsünün bugüne dek karşılaşılan en büyük siber tehdit olduğunu” belirtti.

Obiso, Flame’in kritik altyapı tesislerine saldırıda kullanılabilecek çok güçlü bir siber silah olduğuna dikkat çekti ve üye ülkeleri, “Dikkatli olmalılar, Stuxnet’ten çok daha büyük bir tehdit söz konusu” diyerek uyardı.

ORTADOĞU’YA YAYILDI

Kaspersky Lab tarafından açıklanan rakamlar, Flame’in çoktan Ortadoğu’ya yayıldığını ortaya koydu.

Verilen rakamlara göre, Flame başta İran olmak üzere Batı Şerşa, Sudan, Suriye, Lübnan, Suudi Arabistan ve Mısır’ı etkiledi.

Stuxnet’in aksine, Flame, girdiği bilgisayar sistemlerini kullanılmaz hale getirmeyen ancak tüm bilgileri sızdırarak ağ üzerinde dışarıdan casusluk yapılmasını sağlayan bir yazılım. İran ve güvenlik uzmanları, Stuxnet’in arkasında ABD ve İsrail’in olduğuna dair izler elde ettikerini belirtmişti.

Geçtiğimiz hafta içerisinde siber güvenlik dünyasında yeni bir zararlı yazılım adını duyurmaya başladı. Flame ya da sKyWIper olarak adlandırılan ve stuxnet ve duqu gibi özellikle Ortadoğu’yu hedef alan ‘faili meçhul’* bir siber casusluk kitidir.
İran, Mısır gibi Ortadoğu ülkelerini hedef alan bu zararlı yazılım şimdilerde Türkiye dahil birçok ülkede de yayılmaya başlamış durumdadır.
CrySys raporuna göre; bu zararlı yazılım stuxnet, duqu örneklerinde olduğu gibi “Bir hükümet ya da devlet tarafından siber savaş aktivitelerinde kullanılmak üzere önemli bir bütçe karşılığında, çok yoğun emek harcanarak hazırlanmış” olduğu hipotezi üzerine durmakta.
Stuxnet ve duqu zararlı yazılımlarından sonra Flame şuana kadar keşfedilmiş hedefe yönelik en karmaşık ve en büyük Tehditolarak ön plana çıkmaktadır

FLAME Nedir

flame.png
Flame, Siber Casusluk için kullanılan ve hedefe yönelik atak yapılabilmek için tasarlanan, çok karmaşık bir saldırı kitidir. Hem arka kapı, hem bir Truva atı, hem de solucan gibi farklı zararlı yazılımların özelliklerini barındıran bir yapıda çalışmaktadır. Ortadoğu’da özellikle akademik kurum ve devlet sistemlerini hedef almaktadır.

Ne zaman ortaya çıktı
Flame birçok modülden oluşan bir yapıya sahiptir. Flame’in ana modülü olan mssecmgr.ocx dosyasının oluşturma tarihi VirusTotal sitesinde var olan örneğindeki verilere göre (bdc9e04388bda8527b398a8c34667e18)

TimeStamp…………….: 1992:02:20 01:36:31+01:00

1992 senesini göstermekte. Flame’i oluşturan diğer ocx dosyaları ise 1992, 1994, 1995 tarihlerini göstermekte ki bu tarihler büyük ihtimalle yazılımın oluşturma tarihinin öğrenilmesi engellemek için değiştirilmiş olarak gözükmekte. Fakat yazılımın PE başlık bilgilerinde bulunan debug bilgilerinde geçen tarih bilgileri ise biraz daha yakın tarihleri göstermekte

flametimestamp.png
Flame ana modülü mssecmgr.ocx

Burada mssecmgr.ocx dosyasının oluşturma tarihi olarak  09-12-2008 olarak gözükmekte.
Ayrıca yazılım içerisinde veri tabanı olarak kullanılan SQLite’ın sürümü 3.6.22 olarak gözükmekte. SQLite veri tabanının bu sürümü haziran 2010’da çıkmıştır. Dolayısıyla bu zararlı yazılımın güncel sürümlerinin 2010 sonrası olduğu düşünülmektedir. Farklı kaynaklar da bu zararlı yazılımın 2 ila 8 yıllık olduğuna dair işaretler bulmuşlardır. Burada sorgulanması gereken en iyi tahmin ile 2 yıldır faaliyette olan zararlı yazılım bu zamana kadar neden tespit edilemediğidir.

Nasıl yayılır
Bu zararlının ilk yayılma yöntemi olarak, mail üzerinden oltalama saldırıları kullanılarak veya çeşitli web sitelerine zararlı kod yükleyip, bu zararlı yazılımın indirilmesini sağlanması ile gerçekleştirildiği düşünülmektedir.

flamedagilim.pngFlame’in yayıldığı ülkeler

Haritadan da görülebildiği gibi Flame’in ana hedefi Ortadoğu’dur, ayrıca çeşitli kaynaklarda GMT+2 saat diliminde olan ülkeler hedef alındığı belirtilmiştir.

Enfekte olan PC’ler yerel ağa bağlı diğer bilgisayarların ve taşınabilir bellekler ile daha fazla bilgisayarın etkilenmesine sebep olmuştur.  Başka bilgisayarlara yayılmak için stuxnet tarafından da kullanılan exploit’ler kullanılmıştır.

 • MS10-061, Microsoft Windows Yazdırma Kuyruklayıcısı Açıklığı (CVE-2010-2729)
 • Autorun özelliği aktif taşınabilir diskler vasıtasıyla
 • MS10-046, Microsoft Windows Shell Kısayol İşleme Açıklığına ek olarak Junction Point kullanımı

Junction point, dosyalar için kullanılan kısayol özelliğinin klasörler için özelleştirilmiş halidir.Junction Point kullanılan klasörler yine klasör olarak görünmektedir, fakat içerisindeki dosyaları saklama, bir partiton’ı klasör gibi gösterme gibi bazı ek özellikler barındırmaktadır. Flame, Junction Point olarak kullanılacak klasörün içerisindeki dosyaları gizli olarak işaretlemekte ve otomatik çalıştırma özelliğini aktif hale getirmektedir. Bu klasörün içerisinde mssecmgr.ocx adlı Flame’in ana modülünü,desktop.ini ve target.lnk adlı dosyaları kopyalamaktadır. Klasör özelliklerini değiştirmek için desktop.ini dosyası kullanılır. Normalde junction point kullanarak başka bir klasöre erişilirken burada target.lnk adlı dosyanın açılması sağlanmıştır target.lnk dosyası ise mssecmgr.ocx dosyasına işaret eden bir kısa yoldur.

flamedesktopini.png
desktop.ini dosyasının içeriği

Kullanıcı Flame tarafından oluşturulmuş (bu klasörler .MSBTS”  veya”~WRM3F0” gibi isimlerle adlandırılmış klasörlerdir) klasörün içeriğini görmek için bu klasörü açmaya çalıştığında otomatikman mssecmgr.ocx dosyasını çalıştırmış olacaktır.
Ayrıca C&C merkezinden komutları alacak şekilde çalışmaktadır. Flame’in bağlandığı C&C merkezlerinden bazıları şu şekildedir.

flamepcapdns.png
Flame Ağ trafiği analizi (DNS trafiği)

 

flameccdns.pngFlame’in bağlandığı C&C alan adları

C&C merkezinden komut almak ya da kaydettiği verileri göndermek için user-agent stringi de şu şekildedir.

 

Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; Infopath.2)

 

flamecc.png
Windows update çalışırken arka planda C&C ile haberleşip, işletmek için ilgili komutları almakta

Farklı kılan ne?
Flame-sKyWIper birçok farklı dosyadan oluşmakta ki bu dosyaların büyük bir çoğunluğu zararlı kod içermemekte! sKyWIper ya da Flame anti-virüs ürünlerini atlatmak için modüllerini ocx dosyaları içerisinde saklamaktadır.  OCX dosyaları OLE Control eXtension adı verilen Objelerin içerisine verileri/belgeleri yerleştirmeye ve bağlamaya yarayan bir Microsoft teknolojisi olanOLE’yi barındıran dosyalardır. Bu dosyalar ise içeriğinde sıkıştırma, şifreleme gibi çeşitli kütüphaneleri barındırmaktadır. OCX dosyaları ile beraber 20MB dolaylarında olan bu zararlı yazılım sıradan zararlı yazılımlardan oldukça büyüktür. Flame’in boyutu stuxnet ya da duqu ile karşılaştırıldığı zaman arada 20 kat büyüklük farkı ortaya çıkıyor. Bu büyüklük zararlı yazılımın analizini de zorlaştırmakta! stuxnet’in analizinin 6 ay kadar sürdüğü düşünüldüğünde Flame’in analizinin daha uzun süreceği aşikârdır.
Genelde zararlı yazılımlar sistemden gizlenmek için oldukça küçük boyutlarda yazılırlar. Flame bir nevi bu büyüklüğünün arkasına saklanarak günümüze kadar tespit edilmeden yayıldığı düşünülmektedir.
Boyutu bu kadar büyük olan bir zararlı yazılımın ilginç bir yanı ise LUA betik dili ve LUA sanal makinesini kullanması. LUA, C programlama dilini genişleterek yazılmış yüksek seviyeli , güçlü, hızlı, hafif, gömülebilir bir betik dilidir. Daha çok oyun geliştirmede (Angry birds, World of Warcraft vs.) kullanılmaktadır.

flamelua.png

Ağ trafiğini kaydetmek, mikrofondan ses kaydı yapmak, ekran görüntüsü kaydetmek belki zararlı yazılımlar için sıradan özelliklerdir. Fakat bunların hepsini aynı anda yapmak, bu özelliklerin yanında ortamdaki Bluetooth aygıtları taramak ve bunlar hakkında bilgi toplamak, bu zararlı yazılımı siber istihbarat için kullanılan bir İsviçre çakısına çevirmektedir. Kullanıcı Skype, Siphone gibi bir VOIP uygulaması ile konulmaya başladığında, bu konuşmayı sıkıştırıp kendi veri tabanı üzerine kaydedebilmektedir. Ayrıca instant messaging uygulamaları açıldığı zaman Flame devreye girip ekran görüntüsü alarak görüşmeyi yine sqlite veri tabanına sıkıştırılmış olarak kaydetmekte ve kaydettiği bu verileri belirli aralıklarla C&C merkezineSSL tüneli ile göndermektedir.

Modüller
Flame bir çok zararlı yazılımın aksine çok büyük bir boyuttadır. Boyutunun büyük olmasının nedeni farklı işleri yapan birçok modüle sahip olmasıdır. Bu modüller: zlib, libbz2, ppmd gibi Sıkıştırma kütüphaneleri, şifreleme kütüphaneleridir. Haberleşme için kullanılan modüller: Web sunucu,  Veri tabanı Sunucusu, SSH sunucusu ve xmpp’dir. Ayrıca içerisinde barındırdığı LUA sanal makinesi vasıtasıyla yeni betikler eklenebilmektedir. Bu betikler Flame’e yeni modül, yeni özellik ya da popüler tabirle “app” eklenebilmektedir. Aynen Apple App Store, Google Play’deki gibi Flame’e kolayca uygulama entegre etme, yeni özellikler eklenebilmektedir. Flame’in bileşenlerinden bazıları Microsoft Root CA’leri tarafından dijital olarak imzalanmıştır. Yazıda dosya isimleri olarak bahsedilen, aslında farklı işleri yapan modüllerin tek dosyada birleştirilmiş halleridir. Beetlejuice, Microbe, Infectmedia, Autorun_infector, Euphoria, Limbo, Frog, Munch, Snack, Boot_dll_loader, Weasel, Boost, Telemetry, Gator, Security, Bunny, Dbquery, Driller, Headache, Gadget gibi isimler verilen bu modüllerin yaptığı işler dosya isimleri verilerek anlatılacaktır. Microsoft kullandıkları bazı eski kriptografik algoritmaların exploit edildiği ve exploit edilen kodlar vasıtasıyla yeni sertifikalar üretildiği ve sertifikaların Flame’in bileşenlerinde kullanıldığını belirtmekte.

 

flamecertificate.png
Gadget modülü tarafından imzalananmış WuSetupV.exe’nin imza ve Certifika bilgileri

 

Burada geçen Gadget modülü Microsoft CA’leri tarafında imzalanmış ve “WuSetupV.ex_” adlı dosya vasıtasıyla Windows Update servisini araya girme saldırısı olarak kullanmaktadır. Bu saldırı yukarıda da bahsedildiği gbi GMT+2 zaman dilimi içerisinde aktif olmaktadır.

flameluaapps.png
  mssecmgr.ocx modülünün bileşenleri

mssecmgr.ocx dosyası bu zararlı yazılım için resmen dosya sistemi görevindedir. İçerisinde hangi modüllerin yükleneceğini belirtir bir Index tablosu tutmaktadır. İçerisinde bulunan bir çok alt modül, betikler şifreli olarak bu dosyanın içerisinde saklanmaktadır. Ayrıca haberleşmeyi sağlamak için içerisinde HTTP sunucu, SOCKS proxy, SSH sunucu barındırmaktadır. Bahsedilen LUA sanal makinesi ve yorumlayıcısı yine ana modülün içerisinde yer almaktadır. Veri tabanı olarak SQLite3 kullanılmıştır.

Diğer modüller

 • msglu32.ocx
 • nteps32.ocx
 • advnetcfg.ocx
 • soapr32.ocx

soapr32.ocx modülü bulaştığı sistem hakkında bilgi toplayan modül olarak kullanılmaktadır. Toplanan veriler şifrelenerek kaydedilmektedir.
soapr32.ocx modülü ile toplanan veriler

 • Sistem üzerinde çalışan servisler hakkında bilgi elde etme.
 • Sistem üzerindeki disk kullanım bilgileri
 • USB depolama aygıtlarının sistemde aktif olup olmadığını
 • %CommonAppData% and %ProgramFiles% klasörünün içeriğindeki dosya ve klasörleri
 • Outlook Express, Outlook, Microsoft Word, Internet Explorer versiyon bilgilerini öğrenme
 • Yerel zaman bilgisini öğrenme
 • Yerel bilgisayardan uzaktaki sunuculara olan bağlantıları listeleme var ise paylaşım kaynaklarını, paylaşım durumlarını kullanıcı adları ve domain isimlerini listeleme
 • Yerel adres defteri kayıtları listeleme var ise uzaktan erişilen adres defteri kayıtlarındaki girdileri listeleme.
 • Ağ komşularında bulunan bütün nesneleri listeleme
 • Sistemin kullanabildiği yazıcıları, yazıcı sunucularını ve domainleri listeleme
 • Outlook profillerinde bulunan SMTP/POP3 sunucu bilgilerini alma, hesap bilgileri ve yetkilerini listeleme
 • Internet geçmişinde bulunan daha önce ziyaret edilmiş URL’leri alma
 • DNS önbellek tablosunu okuma.
 • Kablosuz ağ bilgilerini toplama, hangi tip şifreleme kullandığını, kullanılan protokolü öğrenme
 • hosts dosyasının içeriğini okuma
 • IP adresi alt ağ adresi ön tanımlı ağ geçidi DHCP ayarlarını elde etme
 • Yönlendirme tablosunu, statik yönlendirmeleri elde etme
 • Kullanıcı hesabı ve gruplarını bulma. Administrator grubunda bulunan kullanıcıları listeleme
 • Uzak Masaüstü servisinin açık olup olmadığını, açık ise uzak masaüstü bilgilerini sorgulama, güvenlik duvarının durumunu ve açık portların listesini kontrol etme

nteps32.ocx modülü gözetleme görevini yerine getirmektedir. nteps32.ocx dosyasının içerisindeki string ifadelerin çıktısı alındığında aşağıdaki domainleri içeren bir liste ortaya çıkmakta

 gawab.com  maktoob.com hotmail.com
 yahoo.com  ymail.com  gmail.com
 rocketmail.com  mail.com  live.com

Kullanıcı bu sitelere girdiği an keylogger ve screenshot alma fonksiyonları devreye girip, yazışmaları kaydetmektedir. Ayrıca Flame sisteme bulaştığı anda aşağıdaki süreçleri sonlandırmaktadır.

flamesecprogs.png
flameantivirsusecurity.png

Tahmin edileceği gibi bu iki liste birçok anti-virüs yazılımına ve çalışan uygulamaları gözetlemeye yarayan yazılımlara ait süreçlerdir.Flame bu süreçleri öldürerek sistemde çalışmaya devam edebilecektir.

msglu32.ocx  modülü temel olarak dosya okuma/parse etme görevlerini yerine getirmektedir.

 • Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook, Visio
 • AutoCAD
 • PDF
 • JPEG, BMP, TIFF, PNG, GIF

gibi dosyaları takip ederek bu dosyalara ait

 • Değiştirme, Oluşturma tarihlerini
 • Dosyanın adı, başlığı, oluşturan kişiyi, varsa revizyon numarasını, metin belgeler için içerdiği kelime sayısı

gibi bilgileri SQLite veri tabanına kaydetmektedir. Bunun haricinde EXIF verileri içerisinde saklanabilen ve özellikle yeni akıllı telefonlarda bulunan lokasyon verileri kullanarak, fotoğrafın çekildiği yerin koordinatlarını tutan GPS koordinat verilerini de kaydedebilmektedir.

flamekonum.png
Bir Fotoğraftaki Konum Bilgileri

Bu modüllerin haricinde yapılandırma dosyaları olarak kullanılan
boot32drv.sys
ccalc32.sys
dosyaları da şifreli olarak sistem üzerinde tutulmaktadır.
Nasıl Engellenir
Iran CERT’I bu zararlı yazılımın bulaştığı sistemden temizleyen bir araç yayınladı 
Bunun haricinde Bitdefender da aynı şekilde yazılımı sistemden temizleyen aracı yayınladı
Yazı kaleme alındıktan sonra birçok anti virüs yazılım üreticisi Flame için imza üretti ve bu zararlı yazılımı tanımaya başladı. Bunların haricinde ağ üzerinden Flame’e karşı önlem alabilmek için Snort imzalarını kullanabilirsiniz.

alert tcp $HOME_NET any -> $EXTERNAL_NET $HTTP_PORTS (msg:”ET CURRENT_EVENTS Possible SKyWIper/Win32.Flame UA”; flow:established,to_server; content:”User-Agent|3a| Mozilla/4.0 (compatible|3b| MSIE 6.0|3b| Windows NT 5.1|3b| .NET CLR 1.1.2150)|0d 0a|”; http_header; reference:url,crysys.hu/skywiper/skywiper.pdf; classtype:trojan-activity; sid:2014818; rev:5;)

 

alert tcp $HOME_NET any -> $EXTERNAL_NET $HTTP_PORTS (msg:”ET CURRENT_EVENTS Possible SKyWIper/Win32.Flame POST”; flow:to_server,established; content:”POST”; http_method; nocase; content:”/wp-content/rss.php”; http_uri; content:”UNIQUE_NUMBER=”; depth:14; fast_pattern; http_client_body; content:”&PASSWORD=”; distance:0; http_client_body; content:”&ACTION=”; distance:0; http_client_body; reference:url,blog.cuckoobox.org/2012/05/29/cuckoo-in-flame/; classtype:trojan-activity; sid:2014822; rev:5;)

Yukarıda da bahsedildiği gibi en az 2 yıllık olduğu varsayıldığında, var olan 41 anti-virüs üreticisi içerisinde bahsedilen 2 yıllık süreç içerisinde Flame’i tespit eden herhangi bir imza olmayışı sadece anti virüsleri güncel tutarak bu zararlı yazılımdan kurtulamayacağınız anlamına geliyor.
Bu durumda olayın en başına gidip olayın yayılış biçiminden itibaren engellemeye başlamak gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki iki teknik makaleye göz atabilirsiniz.

Phishing
AutoRun

Bu tarz hedefe yönelik ataklardan en az şekilde etkilenmek için güvenliği bir bütün olarak ele alıp, kullanıcı bilinçlendirmesini, ağdaki cihazların/sunucuların gözetlenmesini ve zararlı ağ trafiği izlenmesini iyi  bir süreç dahilinde yapmak gerekmektedir

 

Alinti : http://www.bilgiguvenligi.gov.tr/zararli-yazilimlar/flame-en-buyuk-en-karmasik-siber-casusluk-yazilimi.html