CloudFlare gelişimi Matthew Prince ve Lee Holloway tarafından 2009 yılında başlatıldı. 2010 yılı içerisinde TechCrunch aracılığıyla tüm Dünya’nın ilgisini çeken CloudFlare temel olarak sitenizi DDoS, SQL Injection ve spam yorumlardan korumaktadır. Ayrıca ek olarak CDN hizmeti veriyor. (bkz: Content Delivery Network – İçerik Dağıtım Ağı) Sahip olduğu özellikleri tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu özellikler sizi güvenlik saldırılarından koruyacak ve sitenize erişim sağlanamadığı anda sitenizin son haliyle yayında kalmasını sağlayacaktır. CloudFlare ile bir sitenin ortalama sayfa hızı %30 artar, harcadığı bant genişliği % 60 azalır ve sistem sayesinde sitenin güvenliği artmış olur. CloudFlare henüz betayken milyonlarca saldırıyı engellemiştir. Tahribat gibi türkiyedeki büyük bilişim siteleri tarafindanda kullanılmaktadır. Proxy – Firewall özellikleri benim VPN programlarım ile çalışmadığından suan sadece blog.rakkoc.com üzerinde kullanıyorum fakat yakında rakkoc.com’un tamamini CloudFlare‘e cekiceğim.

Cloud Flare mantığı

Cloud Flare ücretsiz bir DNS hizmeti diyebiliriz. Yani sitenizi Cloud Flare DNS’lerine yönlendirerek, web sitenize bir filtre uygulamış oluyorsunuz. Giriş yapan ziyaretçiler bu güvenli filtreden geçerek sitenize ulaşabiliyor. Bu sayede siteniz ve ziyaretçi açısından daha güvenli bir ortam sağlanıyor. Ayrıca sitenizin hızı gözle görülür biçimde artıyor. Bu Google Page Speed‘e de yansıyor.

CloudFlare Nasıl Çalışıyor?

Sistemin çalışabilmesi için kayıt işlemini tamamlamanız ve istenilen değişiklikleri yapmanız gerekmektedir. Böylece sitenize gelen ziyaretçiler CloudFlare sunucularından ve filtresinden geçirilecektir. Bu işlem sayfa yüklenme hızını düşürmeyecek aksine arttıracaktır. CloudFlare, CDN adı verilen bir sistem kullandığından site üzerinde bir gecikme yaşanmayacaktır. Kayıt sırasında yapılan işlemler bittikten sonra CloudFlare’in sağladığı güvenlik duvarı ile sitenize yapılan küçük ve orta çaplı saldırılardan korunabilirsiniz.

Sitenizin trafiği yüksek değilse standart CloudFlare üyeliği işinizi görecektir. Ücretsiz paket ile CDN hizmeti alabilir ve bandwidth’inizi düşürebilirsiniz. Özellikle bandwidth sıkıntısı yaşayan site sahiplerinin daha iyi bir sunucu paketine geçmeden önce denemesi gereken bir servistir. Ücretsiz paketin yeterli gelmediği durumlarda düşük bir ücret karşılığında diğer ücretli paketten yararlanabilirsiniz.

Ddos Saldırılarından Korunun?

Surekli gelismekte olan akilli firewall consepti sayesinde Anonymous gibi gruplarin yapabilecegi bir çok saldiriyi engellemektedir.  Kendi bulut sistemi icerisindeki sitelerde genis analiz imkani ile tespit-bertaraf etme ozelligini entegre olarak barindiran servis kullanicilar icin bir cok seyide kolaylastiriyor.

Nasıl Kayıt Olunur?

Ücretsiz kayıt işlemi sırasında her sayfada size resimler ve videolar eşlik ediyor. Sade arayüzü ve basit kullanımı sayesinde kolaylıkla kayıt olabilirsiniz. CloudFlare öncelikle alan adınızın DNS kayıtlarını topluyor, daha sonra toplanan bu kayıtlar CloudFlare’e aktarılıyor. Aktarım yapmadan önce istediğiniz veya istemediğiniz ayarları değiştirebilirsiniz. Son olarak alan adınızın NS kayıtlarını CloudFlare sunucularına yönlendirmeniz gerekiyor. 24 saat içerisinde kayıtlarınız güncellenecek ve CloudFlare sizin için çalışacaktır.

Cloud Flare Üye olmak

Cloud Flare hizmetini kullanmak için üye olmanız şarttır. Cloud Flare sitesine girdiğimizde yukarıdaki menüde Sign Up bağlantısına tıklıyoruz. Gelen formu doğru bir şekilde doldurduktan sonra gerekli işlemleri gerçekleştiriyoruz.

Cloud Flare Site Tanımlamak

Cloud Flare üye olduktan sonra karşımıza site tanımlama sayfası geliyor.

Step 1: Enter Your Domain” bölümüne CloudFlare tanımlamak istediğimiz web sitemizin alan adını yazıyoruz.
Step 2: Check Your DNS” bölümünde geçerli NS adreslerimiz doğrulanıyor.
Step 3: Confirm CloudFlare” NS adreslerimizi değiştirdiğimiz hesabımızı doğruluyoruz.
Step 4: Update Your Name Servers” 4. adımında yeni Cloud Flare Name Serverlarımızı eskisiyle değiştiriyoruz.
Hepsi bu kadar. Ayrıca 2. adımda gerekli bilgi edinme amacıyla Video tanıtımı mevcut. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir konuda var, sitenizi doğruladıktan sonra cloud flare hesabınıza alt alan adlarınızı sonradan belirlemeniz gerekiyor. Aksi taktirde hata sayfalarıyla karşılaşabilirsiniz.