Linux çekirdeğine sahip fakat Java tabanlı Dalvik sanal makinası üzerine inşa edilen Android için OracleGoogle‘a patent davası açmıştı.

Sun Microsystems’i alan OracleJava‘nın patentlerini de eline almış oldu.Google‘a karşı etkili kozları olan Oracle, davayı kazanacak gibi gözüküyordu.Jüri ön kısmi kararında Oracle‘ı haklı görüyordu.

Jürinin kısmi ön kararında, Google‘ın Oracle‘a ait olan Java yazılımını bilerek ve isteyerek çaldığı görüşü savunulmuştu. juri kararını beklenmedik şekilde değiştirdi ve Google lehine karar aldı.

Tekrar toplanılan duruşmada jüri nihai kararını açıkladı ve Google‘ı suçsuz bulduklarını söyledi. Mahkeme henüz sonuçlanmadı fakat yargıcın jüriden farklı bir karar vermesi beklenmiyor. Yani Google, 1 milyar dolar zarardan kurtuldu diyebiliriz.

Google, duruşma sonrası bir bildiri yayınladı. Bildiriye göre kararın Androidekosistemi için zafer olduğu vurgulandı. Oracle’da bildiri için gecikmedi ve o da bir bildiri yayınladı. Oracle, haklarını aramaya devam ederek Java’nın dokuz milyon geliştirici ve diğer topluluklar için korunduğundan emin olacaklarını söyledi.

Artık Android ekosistemiGoogle ve Oracle, davanın yargıcı William Alsup‘ın kararını bekliyorlar. Bakalım karar neler getirecek?


Sevilen müzik sitesi Fizy‘in mobil versiyonu artık akıllı telefonlarınızda. Sitetasarımı yenilenen Fizy‘nin mobil uygulaması da çok şık görünüyor. Simsiyah bir tasarıma sahip olan uygulama, sade ve şık. Hesabınız varsa giriş yapabiliyorsunuz. Böylece dinlediğiniz şarkıları çalma listenize ekleyebilirsiniz..

Dikkatimizi çeken nokta, uygulama açıldığında müzik tarihinin usta isimlerinin arama kutusunda yazılı olarak çıkması. Böylece aklınızda bir fikir yoksa hemen kaliteli müziğe ulaşmanız hedeflenmiş.

Arama yaptığınız da bir çok sonuç bulan Fizy’de ayrıca bir de Radyo ikonu bulunuyor. Ama hemen heycanlanmayın. Radyo ikonuna tıkladığınızda buhizmetin yakında geleceği yazıyor.

Bu gördüğünüz resim ise “Şimdi Çalıyor” ekranı. En soldaki ikon ile parçayı çalma listesine ekleyebilirsiniz. Sonraki üç ikon ile de sırasıyla bir önceki şarkıyı açmak, çalıp – duraklatmak vebir sonraki şarkıyı açmak olarak atanmış. En sağdaki Kalp ikonu ise şimdilik kullanılamıyor.

İndirmek için tıklayın

İndirmek için taratın.

2011 yılında şirketlerin kıyasıya mücadele gösterdiği alanlardan biri şüphesiz Cloud Computing yani bulut bilişim oldu. Neredeyse tüm şirketler kendi bulut bilişim servislerini açarken, sunuculara olan yatırımlar hızla arttı. Geçen sene iCloud  servisini açarak 5 GB ücretsiz alan veren Apple, dikkatleri üzerine çekmişti. Bunun üzerine başta Google olmak üzere birçok şirket son kullanıcıya yönelik bulut bilişim servisi açmak için çalışmalara hız kazandırmıştı.

Akıllı telefonlarıyla ön plana çıkan HTC, Barselona’da gerçekleşen MWC fuarıda son kullanıcıya yönelik bulut bilişim servisi kullanıma açacağını duyurdu. Dropbox ile ortak yürütülen proje, depolama kapasitesiyle dikkat çekiyor. Şirketten yapılan açılamaya göre HTC’nin yeni akıllı telefonlarıyla kullanılacak olan bulut bilişim servisinde, 25 GB’lık alanı 2 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilecek. 50 GB’lık alanın fiyatı aylık 9.99 dolar. 2 GB’lık alansa ücretsiz olarak sunulacak.

HTC CEO’su Peter Chou tarafından tanıtılan servis, 10 bin’den fazla fotoğraf barındırabilecek. Chou’nun iddiasına göre HTC’nin bulut bilişim servisi Apple iCloud’a cevap verecek nitelikte.

Yeni servis, HTC’nin müzik servislerini 2013 yılında destekleyecek. Böylece otomobillerde CD ve mp3 kullanımını sona ereceğini söyleyebiliriz. Android cihaz kullanıcıları müzikleri bulut üzerinden otomobillerde dinlenebilecek.

Samsung ve Apple rekabeti altında ezilen HTC’nin bu servisle beraber adından yeniden söz ettirmeye başlıyor. Özellikle 2012 yılında bulut bilişim kategorisinde şirketin iddasının epeyce kuvvetli olacağını söyleyebiliriz.

Bu yazı Ahmet Can Şit tarafından yazılmış