Macos SpotLight arama sonuçları gelmiyor ?

Merhabalar, Google Bot, Yandex bot, nasılsınız iyisiniz inşallah bu aralar pek giremiyorum blog’a ki sizden başka girenden kalmamış :)) size yetki vereyim de sizde bir şeyler yazın.

Şakası bi yana blog yerine bi-log tutayım diyip başlatiğim kendimi log’lamak için giriştiğim bu işi pek desteklemiyorum. Bu aralar iş yüküm ve projelerim yoğun geciyor.

Bu iş yoğunluğunda macos bana bir oyun oynadı, nasıl bir oyun mu ? Alışkanlıklardan ötürü cmd + space ile Spotlight i açıp her applicatin’i oradan açıyordum. Her şey üst üste gelir ya hep, tam ofisten hızlıca çıkıp çocukları okuldan alacağım. istanbul ofisten arkadaş aradı ufak bir sıkıntı var. “Ulvi takim oyuncusu, TeamViewer ile bir ulaşıp bakar mısın ?” demesiyle zaman stresi bastı. Bastı basmasına da bu buzdağının görülen yüzü olduğunu fark etmedim. spotlight a göre teamviewer sadece bir web sitesi… makinemde kurulu olduğundan emin olduğum, hatta lisansına da güzel paralar ödediğim teamviewer sanki kurulu değil sadece safari ile teamviewer.com u açayım abime şeklinde yaklaşımda. Sakin olmam gerek. Parallels Desktop’i açıp oradaki bir virtual pc den işimi görüp hızlıca çıkmam gerekliydi. Fakat spotlight a parallel yazınca bana google araması sonuçlarını anlatmaya başlayınca başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Yıllardır girmediğim Application klasörüne gidecek iken aklıma sanal asistanım geldi, “Hey Siri” dediğimde seksi sesi ile Alaattin’in cin’i gibi buyur sahip dedi. Teamviewer’i aç dedim ve işimi hızlıca hallettim.

işin hikaye kısmı burada biter akşam evde spotlight i 2-3 farklı şekilde tekrar düzeltmeyi denedim. OnyX adı verilen bir tool ile indexlerini silip tekrar indexlettim. x y klasorlerine yetkiler vs vs derken çözümü aşağıdaki sayfada buldum :

ileride sayfaya ulaşamazsam diye de kendime not tutayım dedim.

ilk önce spotlight i kapatıyoruz:

sudo mdutil -a -i off

Sonra, metadata dosyasını bağını kesiyoruz:

sudo launchctl unload -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.metadata.mds.plist

Akabinde, tekrar yüklüyoruz:

sudo launchctl load -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.metadata.mds.plist

Son olarak, Spotlight a tekrar hayat veriyoruz:

sudo mdutil -a -i on

Spotlight arşivini tekrar oluşturacaktır. Bir kaç dakika için de bu işlemde tamamlanıp normal olarak çalışmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.