TrueCrypt Öldü :( Ne yapalım ? Altarnatifleri

Merhaba Sevgili okurlar;

Bildiğiniz gibi TrueCrypt öldü 🙁 hepimiz üzüldük. Kimliği belirsiz kişiler tarafından geliştirilmekte olan proje TrueCrypt kendi internet sitesinde biz güvenli değiliz. Başka çözümlar bulun kullanın vs gibi bir uyarı yaparak haya gözlerini yumdu.

Açık kaynak kodlu bir proje oldugu için hemen Fan sayfalarında yeni gruplar biz geliştirmeye devam edeceğiz. Açılın ben doktorum vs gibi yaklasımla küllerinden doğdurmaya çalışsalarda gidenin ardından el sallamak bence mantıklı olan.

Peki neden güvenli değiliz dediler ?

Bu konuda bazı farklı söylentiler internette dolaşmakta. Kimisi derki NSI Backdoor istedi onlarda kapattılar. M.I.T. Sistemlerini kırdı. Ana Anahtarların olduğu flash disk’i çaldırmışlar falan filan. Altarnatif baktigimizda BitLocker Altarnatif mi bence değil. TPM modüllü anakartlar vs de kullanım amacı farklı şifreleme sistemleri bunlar.

Listeme VeraCrypt vs gibi TrueCrypt’ın adını değiştirip tekrar piyasaya sürenleri koymak istemedim.

1 – Symantec’ın Drive Encryption uygulamasını denedim. Başarılı bir uygulama RSA ve çift taraflı doğrulamada desteklemekte fakat ücretli bir uygulama. Mac sürümü var demişler ben PC sürümü denedim. Boş zamanım olursa bunun üzerinde durarak bir yazı hazırlamak istiyorum. fiyati uygun gibi yillik 24 abd doları dosya gizliliğini korumak adına verilemeyecek bir fiyat değil.

2 – AES Crypt beleş bir uygulama fakat sadece AES desteklemesi ve dosya ve klasör tabanlı sifreleme yapması bir truecryp altarnatifi olmasının önüne geciyor. Yinede başarılı oldugunu düşünüyorum. AXcrypt’in altarnatifi bana göre bu yazılım. AX’dan artı yönü ise Hem MacOS, Hem Windows, Hem de Android versionları mevcut.

3 – DiskCryptor ise ilk yüklediğimde çok hoşuma gitti ama sonradan TrueCrypt ile uyumlu olduğunu ögrenince trueCryptin arayüzü değiştirilmiş ve üzerinde biraz oynanmış halı (Hatta version 5’in düzenlenmiş hali) olduğunu öğrendim. Üstelik sadece windows platformu için paylaşımı mevcut.

4 – GnuPG OpenPGP’nin sertifikalarını kullanan işte budur dedirten bir uygulama. Bunu yapan arkadaşlarımız açık kaynak kod ile hem windows hem linux hemde macos için derlemişler toplamışlar. (Ofiste daha ayrıntılı test yapacağım bu arkaş hakkında)

5 – Apple Disk Şifreleme bir önceki yazımda bahsetmiştim windows da dgm açan uygulamalar ile içeriğini göre bilir ve değiştire bilirsiniz.

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.