Bir sürpriz ayrılık daha geldi (APPLE)

Apple’da neler oluyor?

Apple iPhone ve iPad’lerde kullanılan A5 ve A5x işlemcilerini üreten Samsung ile yollarını ayırmaya hazırlanıyor.

Silikon Vadisi son zamanlarda Apple ’ın sürpriz ayrılıkları ile çalkalanıyor. Firma mayıs ayında navigasyon uygulaması için Google ’ı terk edip TomTom ile anlaşırken şimdi ise patent davası yüzünden ‘kanlı bıçaklı’ olduğu Samsung ile yollarını ayırmaya hazırlanıyor. Geçen yıl Apple ’a 8 milyar dolar değerinde çip satan Samsung’un yerini yine Güney Koreli olan SK Hynix’in doldurması bekleniyor. İsmi açıklanmayan bir kaynağın verdiği bilgilere göre SK Hynix’e hafıza depolama alanı ile ilgili olarak ilk çip siparişi verilmiş.

Doğrusunu söylemek gerekirse Jobs’n ardından apple da bazi taşların yeri oynadı. bundan sonraki yapılacak hersey Apple’n yüksek PR’inin getirisi olacaktir. Fakat Yeni bir çiğir acabileceklerini düşünmüyorum.

LG VE SHARP DA OYUNA GİRİYOR

Siparişlerin içeriği ile ilgili olarak DRAM ve NAND model hafıza çiplerinin olduğu bildiriliyor. Konu ile ilgili olarak Samsung ve SK Hynix’ten bir açıklama gelmezken Apple ’ın Güney Kore ofisi de konuşmayı reddetti. (Yalanlamadı) Apple ’ın aynı zamanda kısa zaman içerisinde Sharp ve LG ile de bir ekran anlaşmasına gitmesi bekleniyor. Bundan sonra çıkacak olan iPad ve iPhone’larda Sharp ve LG ortaklığı ile üretilecek olan ekranlar kullanılacak.

Bence iPhone 5‘n hakkında bir sey olmıyacaktir bu çalişmalar. Bu vakitten sonra pişmiş aşa su katmadır fakat gelecekte ki urun değişimlerini iyi takip etmek gerekli. NOKIA nin yaptigi en buyuk hatadir bence 2-3 degisiklik ile bir ton model cikartmak; Apple‘da iPhone’da SK Hynix chipli Samsung chipli LG Ekranli Sharp Ekranli diye ayrimlar oluşur ise ilk bolumde soyledigim gibi Jobs gitti apple bitti derim

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.