İran Saldırıyı Doğruladı ve Bertaraf edildi dedi.

 

Sevgili okurlarim size daha onceden Flameden bahsetmsitim simdi bu konuda iran tarafindan yapilan aciklamayi anlatan bir haberi paylasmak istedim.

İran%20saldırıyı%20doğruladı

İran İletişim ve Enformasyon Bakanı Yardımcısı olan Ali Hakim Cevadi, bilgisayar ağlarından bilgi sızdırmak ve bilgisayar kullanıcılarının işlemlerini takip etmek konusunda bugüne kadar geliştirilmiş en iyi yazılım olduğu ifade edilen Flame’i etkisiz kıldıklarını söyledi.

İran’ın Bilgisayar Acil Durum Tepki Ekibi Koordinasyon Merkezi (MAHER) ise bazı üst düzey yetkililerin bilgisayarlarının saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

AP haber ajansının, İran’ın IRNA haber ajansından aldığı bilgiye göre, Cevadi, İranlı mühendislerin Flame’i etkisiz kılacak anti-virüs yazılımını geliştirdiğini belirtti.

MAHER, bu hafta başında yaptığı açıklamada, virüsün casusluk amaçlı tasarlandığını ifade etmişti. Cevadi, İran devletine ait kurumların veya sanayi tesislerinin virüs tarafından etkilenip etkilenmediğine dair bir bilgi vermedi.

“SALDIRIYA UĞRADIK”

Birleşmiş Milletler (BM), diğer adı Skywiper olan virüsün, bugüne dek geliştirilen en tehditkar bilgisayar virüsü olduğu konusunda üye ülkeleri uyardı.

Önde gelen anti-virüs yazılımcısı Kaspersky Lab, Flame’in, İran’ın nükleer programını en az iki sene geriye götürdüğü iddia edilen Stuxnet’ten en az 20 kat daha karmaşık bir yazılım olduğunu belirtmişti. Busapeşte merkezli Crysys Lab ise yayımladığı raporda, virüsün, bir devlet kurumu tarafından geliştirildiğinin neredeyse kesin olduğunu savunmuştu.

“VİRÜS İSRAİL’İ İŞARET EDİYOR”

New York Times’a konuşan İran siber güvenlik uzmanı Kamran Napelian, “Virüsün sadece İsrail’den kaynaklandığına işaret eden özel bir tasarımı var… Virüs, klavyenize yazdıklarınızı kopyalıyor, monitörünüzde ne varsa hepsinin gözlemlenmesini sağlıyor” dedi.

Napelian, “Flame’in neden olduğu hasarın boyutu hakkında bilgi veremeyeceğini, ancak en az altı aydan bu yana virüsün etkin olduğunu” belirtti. İranlı analist, Flame’in “çok büyük miktarda” veri kaybına neden olduğunu ifade etti. Napelian buna rağmen, İran’ın virüsle mücadele etmek için anti-virüs geliştirdiğini, Batı dünyasının hala bunu başaramadığını” söyledi.

İSRAİL’DEN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA

İsrail Başbakan Yardımcısı Moshe Yaalon, dün İsrail Radyosu’na yaptığı açıklamada, kendilerine yönelik suçlamaları reddetti.

Yaalon, “İran’ın ortaya koyduğu tehdidi ciddi olarak kabul eden her ülke bu tür önlemler alır.. İsrail yüksek teknolojiye sahip bir ülke… bize her türlü imkanı sunacak teknolojik araçlara kapımız açık” dedi.

“İRANLI YETKİLİLER HEDEF ALINDI”

Anti-virüs üreticisi Symantec şirketinden analist Orla Cox, İngiliz Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, “Flame’in İran’daki belli kişileri hedef aldığını” söyledi.

Cox, “Virüsün sahip olduğu tasarım önceden hiç tanık olmadığımız türden… Çok büyük ve karmaşık. Sanki bir cevizi kırmak için atom bombası kullanmak gibi” dedi.

BM’DEN UYARI

BM’ye bağlı Cenevre merkezli Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin siber güvenlik koordinatörü Marco Obiso, “Flame virüsünün bugüne dek karşılaşılan en büyük siber tehdit olduğunu” belirtti.

Obiso, Flame’in kritik altyapı tesislerine saldırıda kullanılabilecek çok güçlü bir siber silah olduğuna dikkat çekti ve üye ülkeleri, “Dikkatli olmalılar, Stuxnet’ten çok daha büyük bir tehdit söz konusu” diyerek uyardı.

ORTADOĞU’YA YAYILDI

Kaspersky Lab tarafından açıklanan rakamlar, Flame’in çoktan Ortadoğu’ya yayıldığını ortaya koydu.

Verilen rakamlara göre, Flame başta İran olmak üzere Batı Şerşa, Sudan, Suriye, Lübnan, Suudi Arabistan ve Mısır’ı etkiledi.

Stuxnet’in aksine, Flame, girdiği bilgisayar sistemlerini kullanılmaz hale getirmeyen ancak tüm bilgileri sızdırarak ağ üzerinde dışarıdan casusluk yapılmasını sağlayan bir yazılım. İran ve güvenlik uzmanları, Stuxnet’in arkasında ABD ve İsrail’in olduğuna dair izler elde ettikerini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.