Google ile Oracle’ın Davasında Karar Çıktı

Linux çekirdeğine sahip fakat Java tabanlı Dalvik sanal makinası üzerine inşa edilen Android için OracleGoogle‘a patent davası açmıştı.

Sun Microsystems’i alan OracleJava‘nın patentlerini de eline almış oldu.Google‘a karşı etkili kozları olan Oracle, davayı kazanacak gibi gözüküyordu.Jüri ön kısmi kararında Oracle‘ı haklı görüyordu.

Jürinin kısmi ön kararında, Google‘ın Oracle‘a ait olan Java yazılımını bilerek ve isteyerek çaldığı görüşü savunulmuştu. juri kararını beklenmedik şekilde değiştirdi ve Google lehine karar aldı.

Tekrar toplanılan duruşmada jüri nihai kararını açıkladı ve Google‘ı suçsuz bulduklarını söyledi. Mahkeme henüz sonuçlanmadı fakat yargıcın jüriden farklı bir karar vermesi beklenmiyor. Yani Google, 1 milyar dolar zarardan kurtuldu diyebiliriz.

Google, duruşma sonrası bir bildiri yayınladı. Bildiriye göre kararın Androidekosistemi için zafer olduğu vurgulandı. Oracle’da bildiri için gecikmedi ve o da bir bildiri yayınladı. Oracle, haklarını aramaya devam ederek Java’nın dokuz milyon geliştirici ve diğer topluluklar için korunduğundan emin olacaklarını söyledi.

Artık Android ekosistemiGoogle ve Oracle, davanın yargıcı William Alsup‘ın kararını bekliyorlar. Bakalım karar neler getirecek?

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.