Dropbox’a Bir Darbe de Dosya Paylaşım Hizmetini Duyuran Facebook’tan

Google Drive’ın ardından Facebook da Dropbox’ın rakibi oluyor. Geçtiğimiz günlerde Google’ın da Drive adlı servisiyle giriş yaptığı bulut depolama sektörü, bugünlerde hiç olmadığı kadar hareketli günler yaşıyor. Halka arz öncesi oldukça aktif görünen ve yeni hizmetlerini ardı ardına duyuran Facebook, yakında kullanıcılarına dosya paylaşma imkanı da tanıyacak.

Mashable’ın haberine göre geçtiğimiz Perşembe günü birkaç hesap üzerinde denediği dosya paylaşımını bütün kullanıcılarına açmaya hazırlanıyor. Bundan böyle Facebook kullanıcıları dosya paylaşımı için diğer servisleri kullanmak zorunda kalmayacak. Facebook grup sayfalarına üye olan kullanıcılar maksimum 25 MB boyutunda dosyalar yüklenebilecek.

Facebook Nisan ayında edu uzantılı mail adresinizle üye olabildiğiniz okullar için grup sayfalarını açarak özüne dönüş yapmıştı. Üniversitelerdeki kampüs hayatını yeniden kendi bünyesine taşımaya karar veren Facebook, dosya paylaşımında bazı sınırlamalar getirmiş. Dosya yükleme boyutunu Gmail’de olduğu gibi 25 MB ile sınırlayan servis, kullanıcıların e-kitap, çizgi roman, müzik videoları ve diğer küçük boyutlu görüntüleri depolamasına izin veriyor. Müzik dosyalarını ve .exe uzantılı dosyaları yüklemek mümkün değil.

Facebook zararlı olabilecek dosyalara ve telif haklı dosyalar için ise normalde de içerikler için uyguladığı şikayet sistemini kullanacak. Kullanıcılar bu türdeki dosyaları Facebook’a bildirerek yayılmasını engelleyebilecek. 380 milyon kişinin grup sayfalarını kullandığını belirten Facebook yetkilisine göre dosya paylaşım özelliği kullanıcıları oldukça sevindirecek. Zira Facebook’a bugüne kadar gelen talepler grup sayfalarında dosya paylaşımının gerçekleştirilebilmesi yönünde olmuş.

Şimdilik oldukça küçük bir gruba sunulan dosya paylaşım özelliği yakın bir zamanda bütün Facebook üyeleri için kullanılabilir hale getirilecek. Hizmetin tamamen devreye girmesiyle birlikte yakın zamanda yakın zamanda büyük bir toprak kaybı kaybı yaşayan Dropbox’a ciddi bir darbe vuracak gibi görünüyor. Zira kullanıcılarının birçok hizmeti site içerisinden yapmasına özen gösteren Facebook’un bu konuda oldukça başarılı olduğunu daha önce şahit olduk.

Kaynak :

Dropbox’a Bir Darbe de Dosya Paylaşım Hizmetini Duyuran Facebook’tan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.