Microsoft’un Gerçek zamanlı ceviricisi

Yıllardır bilim kurgu filmlerinden görmeye alışık olduğumuz ve farklı lisanları birbirine çeviren teknolojiler hep insanoğlunun hayali olmuştur. Biz örneğin Arapça, Japonca veya Rusça‘yi bilmesek bile, bu yazılımlar sayesinde bu dili konuşabilenlerle anlaşabilirdik.

İşte yazılım devi Microsoft da son zamanlarda bu hayalin üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Microsoft Research’te çalışan bir ekip, kişinin dilini farklı dillere çeviren bir sistem üzerinde çalışıyor.

Yapılan ilk testte Craig Mundie‘nın İngilizce konuşması Mandarin Çince’sine eş zamanlı çevrildi. Bu teknolojinin en önemli özelliği ise çeviri yaparken orjinal sesi de himaye etmesi ve karşı tarafa o şekilde iletmesi. Testte de Craig‘in İngilizce konuşması Çince’ye çevrildi ve Craig hiç Çince konuşmamış olmasına rağmen kendi ağzından Çince kelimeler döküldü.

Birazda hayal gücümüzü zorlayalım ? Bu anlık çevirinin sonu nereye varabilir ? Benzer teknolojiler sayesinde Bazi avrupa ülkelerinde ses kayıtları delil olarak kullanılamıyor; bunu gerçek zamanlı olarakda yapabilen bir teknoloji birisinin ağızından istedigini soyletip istedigin aksan ile konustura bilmeye gidecektirde. Bu ilk adimda düşünülmemiş olabilir ama sesi istedigin formatta yeniliye biliyorsan bu islemin artilari cok fazla ve artilarinin kattigi kadar da derin noktalarda dez avantajlara sahip olabilmekte.

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.