PIC nedir

Merhaba Sevgili okurlarim;

Hobi olarak programladigim mcu (micro control unit: turkcesi daha hos bence “mikro denetliyici”) hakkinda biraz bilgi paylasmak istedim.

Kullanimi en kolay ve ekonomik olan mcu’muz PIC adi ile anilan MicroChip firmasinin urunudur. Biraz copy paste ile dokuman paylasayim once.

PIC’in açılımı Peripheral Interface Controller olup; Microchip firması tarafından logic uygulamalarının hızlı, ucuz ve bir programa bağlı çalıştırılabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilip üretilmektedir.

İlk zamanlar bir kez yazılabilir (C serisi) olarak üretilen PIC’ler artık F(lash) belleğe sahip olduklarından birden fazla defa yazılıp silinebilmektedirler. ( Editörün Notu: Yaklaşık 10.000 kere.Fakat hiç bir pici fiziksel olarak bu kadar çok programlayamazsınız.Çünkü programlayıcıya tak çıkar muhakkak meftaa olur. :) ) PIC’in model numarasındaki C ve F’nin de ne anlama geldiğini öğrendik.

Geliştirmede F serisi kullanmak gereklidir, çünkü çok defa program yazılabilir. Programınızı kesinleştirdikten ve uzun uzadıya tüm testlerini yaptıktan sonra üretime geçeceğinizde (!) C serisi PIC’lerden kullanıp maliyetten tasarruf edebilirsiniz. Fakat hatırlatmam gerekir ki C serisi PIC’leri tekrar programlayamazsınız, sonsuza kadar ilk yazdığınız programla kalırlar.

PIC ailesi oldukça geniştir, o kadar büyüktür ki kendinizi kaybedebilirsiniz. Ancak yapılacak uygulamaya göre kullanılacak malzemeyi seçtiğiniz gibi, PIC’i de yapılacak uygulamaya göre seçmelisiniz. LED yakıp söndürmek için 40 kusür I/O ( input / output ) ( giriş çıkış demektir ) pini olan USB destekli 48MHz’de çalışabilen bir PIC seçmeniz, israf olacaktır. Buna el memleketinde “overkill” derler. Yani kısaca yapacağınız işe göre malzeme seçin. 40$’a bile PIC var! Lazım olanını alın, başınız ağrımasın. Bu geniş aile içerisinden seçim yapmak içinhttp://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=74 adresini kullanabilirsiniz.

Ben -büyük olasılıkla bu yazı dizisinin sonuna kadar- PIC16F684A kullanacağım. Sebebini sorarsanız, elimde o var ve en azından şu ana kadar tüm uygulamalarıma yetti. Ne zaman ki yetmemeye başladı, o zaman “yetenini” almayı düşünürüm. Peki nasıl birşey bu PIC16F648A?

Bir PIC’i çalıştırmak için ne gerekir?

İçinde dahili osilatörü bulunan bir PIC’e sadece +5V yeterlidir! …ama bu PIC’lerin önce programlanması lazım.

PIC’leri satın aldığınızda boşturlar, yani bir işe yaramazlar. Onu programlayarak hayat vermeniz gereklidir. Bu ayrı bir konu.

Niye PIC, ben Atmel kullanmak istiyorum?

Buyurun kullanın sonuçları buraya da yazın. Türkiye şartlarında bulması en rahat mikrokontrolcü PIC serisi olduğundan bunu kullanıyoruz, Türkiyeden pek Atmel işi çıkmaz. Ayrıca Atmelleri programlamak PIC kadar kolay değildir.. Elinizde bilgisayar, havya ve lehim varsa, “başka hiçbirşey yoksa”, sadece 25 yKr maliyetle PIC programlayabilirsiniz. Atmelde böyle değil malesef.

Mikrokontrolcülerle ne yapılır?

En önemlisi, LED yakıp söndürebilirsiniz, böyle bir teknoloji yok biliyorsunuz başka yerde. :D

Bu her zaman PIC’e başlayanların ilk projesidir, ben istisnayım. Ben direk olarak ADC, LCD, seri port vs. gibi yerlerinden daldım, zor oldu ama hallettim. Tavsiye edilmez, saç baş yoldurtabilir.

Şakayı bir yana bırakırsak, mikrokontrolcülerle “bir programa bağlı olarak kontrol etmek istediğiniz her şeyi” yapabilirsiniz. Bunlara otomasyon ve kontrol dahildir. “Şu olunca şunu yap” cümlesini mikrokontrolcüler haricinde bir şeye yaptıramazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.