Unix ve C programlama dilinin yaratıcısı Dennis Ritchie öldü

Steve Jobs‘ın ölümüyle sarsılan bilişim dünyası bu kez de C programlama dilinin yazılımcısı Dennis Ritchie‘nin ölümünün üzüntüsünü yaşıyor (12 Ekim 2011).
RitchieSteve Jobs kadar medyatik olmasa da teknoloji dünyası için en az onun kadar önemli bir isim. programlama dilinin ve UNIX işletim sisteminin yaratıcılarından Dennis Ritchie, yaşamı boyunca gerek kişisel, gerekse ekip arkadaşlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar sayesinde birçok ödül almış bir uzmandı.

C programlama dilini arkadaşı Ken Thompson’la beraber Bell labaratuarlarında geliştiren Ritchie, birçok bilgisayar mühendisinin idolüydü.

Dennis Ritchie ve Brian Kernighan​ tarafından 1978 yılında yayınlanan ve tüm dünyaya bu yeni dili öğreten ‘The C Programming Language’ kitabıysa bugün hala C dilinin kutsal kitabı olarak görülüyor.Dennis Ritchie, Unix işletim sisteminin gelişmesi için ömrü boyunca bir çok çalışmada yer almış, bu işletim sisteminin özellikle sunucular üzerinde çok yaygın olarak kullanılmasının en önemli temsilcilerinden biri olmuştur.

Uzun süredir sağlık durumu kötü giden ve 71 yaşında hayata veda eden Dennis Ritchie“UNIX, temelde basit bir işletim sistemidir, ama bu basitliği anlamak için bir dahi olmanız gerekir” sözüyle biliniyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.